Mój pies wymiotuje żółcią. Co zrobić?

Od czasu do czasu zdarza się, że pies zwraca niestrawione jedzenie, jeśli zbyt szybko zjadły posiłek. Większość jednorazowych epizodów wymiotów u psów nie powinna budzić większych obaw. Ale co jeśli twój pies wymiotuje żółcią? Czy powinieneś się martwić? W dalszej części artykułu dowiesz się, jakie są tego najczęstsze przyczyny i jak można nim zaradzić.

pies wymiotuje żółcią

Od czasu do czasu zdarza się, że pies zwraca niestrawione jedzenie, jeśli zbyt szybko zjadły posiłek. Większość jednorazowych epizodów wymiotów u psów nie powinna budzić większych obaw. Ale co jeśli twój pies wymiotuje żółcią? Czy powinieneś się martwić? W dalszej części artykułu dowiesz się, jakie są tego najczęstsze przyczyny i jak można nim zaradzić.

Czym jest żółć?

Pies wymiotuje żółcią

Kiedy wymioty psa mają żółty kolor, zazwyczaj jest to spowodowane obecnością żółci, która jest produkowana w ich jelicie cienkim. Żółć to sok trawienny, który pomaga rozkładać pokarm, aby pies mógł skuteczniej wchłaniać i trawić składniki odżywcze. Zdarza się, że psy okazjonalnie wymiotują żółcią, szczególnie gdy ich żołądek jest pusty.

Pies wymiotuje żółcią – 6 najczęstszych przyczyn


1. Pusty żołądek

Jeśli pies długo nie jadł, żółć zaczyna cofać się z jelita cienkiego do żołądka. Podrażnia to błonę śluzową żołądka, co może powodować wymioty. Jest to bardzo częsta przyczyna żółtych wymiotów u psów, znana jako zespół wymiotów żółciowych (BVS). Zjawisko to występuje zazwyczaj w nocy lub rano przed śniadaniem. BVS można zwykle łatwo rozwiązać, dzieląc dzienną porcję jedzenia psa na kilka mniejszych posiłków w ciągu dnia i podając lekką przekąskę przed snem.

2. Choroby żołądkowo-jelitowe

Wiele chorób przewodu pokarmowego może powodować żółte wymioty u psów. Często towarzyszą im inne objawy, takie jak biegunka, brak apetytu lub apatia. Przykłady to zespół jelita drażliwego (IBS), zapalenie jelit (IBD), choroby wątroby czy nowotwory. W celu zdiagnozowania tych chorób weterynarz może przeprowadzić badania krwi, skany i prześwietlenia.

3. Zapalenie trzustki

Jest to bolesna i potencjalnie zagrażająca życiu choroba, powodująca zapalenie trzustki. Może być wywołana przez spożycie tłustego jedzenia, ale może również wystąpić bez znanej przyczyny. Oprócz powtarzających się wymiotów, inne objawy to ból brzucha, apatia i czasami biegunka. Leczenie zapalenia trzustki obejmuje opiekę wspomagającą, leki łagodzące wymioty, środki przeciwbólowe i ochronne dla jelit. W ciężkich przypadkach pies może wymagać hospitalizacji.

4. Niedrożność przewodu pokarmowego

Blokady w przewodzie pokarmowym mogą wystąpić, gdy pies zje nieprzyswajalny przedmiot, taki jak kamień, skarpetka, zabawka lub kość. Niedrożność przewodu pokarmowego jest zagrażająca życiu, jeśli nie zostanie w porę usunięta. Chirurgia jest zazwyczaj konieczna, aby usunąć przedmiot, a po operacji pies musi pozostać w szpitalu na obserwacji.

5. Alergie pokarmowe

Żółte wymioty u psów mogą być spowodowane alergią lub nietolerancją pokarmową. Składniki, na które pies jest uczulony, mogą podrażniać błonę śluzową przewodu pokarmowego, prowadząc do wymiotów. Często towarzyszą im inne objawy, takie jak biegunka i/lub swędzenie skóry. Usunięcie problematycznego składnika z diety psa zazwyczaj rozwiązuje problem, chociaż czasami trudno jest określić, który składnik powoduje reakcję alergiczną.

6. Pasożyty jelitowe

Obecność pasożytów może powodować podrażnienia przewodu pokarmowego i prowadzić do wymiotów żółcią. Ważne jest, aby pies regularnie przyjmował leki przeciwpasożytnicze i aby konsultować się z weterynarzem w sprawie odpowiednich środków ochronnych.

Co robić, gdy pies wymiotuje żółcią

Pies wymiotuje żółcią

Jeśli wymioty zdarzyły się jednorazowo i poza tym zachowuje się normalnie (je, nie wykazuje innych objawów), wystarczy go obserwować. W przypadku, gdy wymioty się powtórzą powinieneś rozważyć wizytę u weterynarza.

Kiedy skonsultować się z weterynarzem:

  1. Wielokrotne wymioty w ciągu 24 godzin: Jeśli pies wymiotuje więcej niż raz w ciągu doby lub wykazuje inne objawy, takie jak apatia, brak apetytu, biegunka lub ból brzucha, natychmiast skonsultuj się z weterynarzem.
  2. Przewlekłe wymioty żółcią: Jeśli pies regularnie wymiotuje żółcią, nawet jeśli jest to tylko raz dziennie, wizyta u weterynarza jest konieczna. Przewlekłe wymioty mogą wskazywać na poważniejsze problemy zdrowotne, które wymagają diagnozy i leczenia.

Domowe kroki zapobiegawcze:

  1. Mniejsze, częstsze posiłki: Podawanie mniejszych posiłków częściej w ciągu dnia może pomóc utrzymać żołądek psa pełnym, co zapobiega cofaniu się żółci.
  2. Lekki posiłek przed snem: Daj psu lekką przekąskę przed snem, aby zmniejszyć czas, przez który żołądek jest pusty w nocy.
  3. Unikaj tłustych pokarmów: Tłuste jedzenie może wywołać zapalenie trzustki, więc staraj się unikać podawania takich produktów.

Jeśli zauważysz u swojego psa jakiekolwiek niepokojące objawy lub wymioty będą się powtarzać, skontaktuj się z weterynarzem, aby uzyskać profesjonalną pomoc i odpowiednią diagnozę.

Podsumowanie

Istnieje wiele przyczyn, dla których pies może wymiotować żółcią, ale warto pamiętać, że są też inne, mniej powszechne powody. Sporadyczne epizody żółtych wymiotów u psów prawdopodobnie nie są powodem do niepokoju, ale zawsze warto skonsultować się z weterynarzem. Jest to szczególnie ważne, jeśli wymioty utrzymują się pomimo opieki domowej lub jeśli pies wydaje się źle się czuć.

Mateusz:

View Comments (0)