Pływanie dla psów latem – ważne informacje, o których warto pamiętać!

Pływanie dla psów Wiele psów naprawdę lubi pływać. Zwłaszcza latem to świetny sposób na ochłodę. Pluskanie się z jego osobą lub innymi psami to także po prostu świetna zabawa.

Wiele psów naprawdę lubi pływać. Zwłaszcza latem to świetny sposób na ochłodę. Pluskanie się z jego osobą lub innymi psami to także po prostu świetna zabawa.

Kiedy robi się cieplej, ludzie wykorzystują każdą okazję, aby wyjść ze swoimi psami na zewnątrz. Więc co może być bardziej naturalnego niż kąpiel i zrobienie czegoś dobrego dla swojego psa?

Jakie są skutki zdrowotne pływania?

Dla psów z chorobami układu mięśniowo-szkieletowego lub z chorobami takimi jak zapalenie stawów i zdrowymi psami pływanie, a nawet brodzenie w naturalnych zbiornikach wodnych to doskonała forma ćwiczeń, a także świetna zabawa! Psy budują w ten sposób mięśnie i siłę, a te czynności są świetne dla ich świadomości ciała. Wspólna mobilność i koordynacja również na tym skorzystają. Jeśli idziesz z psem brodząc, możesz również ćwiczyć normalny, zdrowy ruch.

Poruszanie się w wodzie jest męczące

Wodoodporność znacznie zwiększa ilość włożonego wysiłku, dzięki czemu mięśnie pracują ciężej niż podczas biegania na lądzie. Jednym z pozytywnych efektów jest to, że waga psa, którą musi nosić, zmniejsza się wraz z głębokością wody. Pływanie to także doskonałe ćwiczenie dla układu sercowo-naczyniowego.

Jest kilka rzeczy, o których powinieneś pamiętać podczas ćwiczeń i cieszenia się wodą!

Informacje ogólne:

 • Pływanie i brodzenie to bardzo uciążliwe zajęcia dla psów. W obu przypadkach polecam zacząć od kilku minut na raz i powoli budować, minuta po minucie. Nawet dla zdrowego psa te ruchy są znacznie bardziej forsowne, więc powinieneś stopniowo je zwiększać.
 • Jeśli chodzi o zabawę w wodzie, zawsze należy kierować się aktualną kondycją psa. Podobnie jak ludzie, psy nie mogą codziennie zachowywać się dokładnie tak samo.
 • Psy często nie znają własnych granic i nie są racjonalne. Mogą dalej biegać lub pływać nawet długo po wyczerpaniu. Najlepiej byłoby, gdyby Twój pies w ogóle nie osiągnął tego punktu. Wymaga to ścisłej obserwacji. Jeśli zauważysz, że Twój pies zwalnia, a ruchy wydają się napięte, zdecydowanie powinieneś zatrzymać. Powinieneś również spróbować wyczuć to, aby pies nie osiągnął tego punktu. Konsekwencje obejmują syndrom „limber tail”, który omówię później.

Ale te punkty są również ważne:

 • Woda nie powinna być zbyt zimna. Jeśli tak jest, mięśnie Twojego psa kurczą się i stają się sztywne. Jeśli Twój pies drży, zabawa i ćwiczenia w wodzie też nie będą dla niego zabawne. Psy czują się pod tym względem jak ludzie.
 • Dla młodszych i starszych psów zawsze polecam brodzenie blisko brzegu.
 • Nigdy nie należy zmuszać psa do pływania. Niektóre psy po prostu nie lubią pływać, a niektóre mogą wpaść w panikę, gdy nie czują już ziemi pod nogami. W takich przypadkach brodzenie jest lepszym wyborem.
 • Brodzenie jest idealne, jeśli Twój psi towarzysz może wejść do wody z płaskiego brzegu lub plaży.
 • Należy unikać niekontrolowanych skoków do wody.
 • Jedzenie jest również tematem tabu przed brodzeniem i pływaniem, tak jak w przypadku każdej innej aktywności fizycznej. Ćwiczenia są mniej efektywne przy pełnym żołądku, ale to nie wszystko. Może nawet zaszkodzić zdrowiu Twojego psa – z konsekwencjami, takimi jak skręcenie żołądka lub zapaść krążeniowa.

Podczas pływania należy pamiętać o kilku dodatkowych czynnikach:

 • Jeśli Twój pies pływa i chcesz wykorzystać to jako okazję do treningu, powinieneś wyposażyć go w kamizelkę ratunkową lub uprząż i długą smycz, taką jak flexi Giant.
 • Jeśli też wejdziesz do wody, możesz sterować ruchami psa podczas pływania i ustalać tempo.
 • Należy unikać zbiorników wodnych z prądami. Pies nie potrafi ocenić, czy poradzi sobie z prądem. Może odpłynąć za daleko i nie być w stanie walczyć z prądem.
 • Psy z urazami łokcia lub kolana lub pewnymi problemami z plecami nie powinny pływać. W takich przypadkach możesz zamiast tego brodzić lub zasięgnąć profesjonalnej porady dotyczącej pływania terapeutycznego u zaufanego fizjoterapeuty psów.

Specjalne punkty za brodzenie:

 • Jeśli chodzi o brodzenie, najlepiej zacząć w wodzie do kostek psa, a następnie przejść do kolan, a następnie w wodzie sięgającej do bioder.
 • Podczas brodzenia używaj szelek i smyczy, aby ustawić tempo i płynność ruchów psa – tylko w ten sposób zapewnisz efektywny trening.

Kiedy pies nie powinien pływać lub brodzić?

Psy powinny unikać pływania i brodzenia, jeśli mają gorączkę lub chorobę zakaźną, otwartą ranę, stan zapalny lub poważną chorobę serca.

Problem zdrowotny, który często wynika z pływania: giętki ogon

Zespół ogona limby lub ostra miopatia ogona jest stanem mało zbadanym. Znany również jako ogon pływaka, ogon zimnej wody, złamany ogon, martwy ogon i pod kilkoma innymi nazwami, stan ten często dotyka psy, które dużo pływały lub te, które nie są przyzwyczajone do pływania tak często, co spowodowało nadmierne obciążenie ogon.

Ponieważ psy pływają głównie latem, ogon giętki jest szczególnie powszechny w cieplejszych miesiącach. Psy z giętkim ogonem nie są w stanie poruszać ogonem i odczuwają duży ból w okolicy ogona. Cały ogon jest sparaliżowany.

Oznaki zwisającego ogona

Psy z giętkim ogonem mają charakterystyczną postawę ogona. Ogon trzymany poziomo u nasady, reszta ogona zwisa pionowo. Dotknięte psy również odczuwają ból podczas siedzenia. Zazwyczaj przechylają się na jedną stronę, aby odciążyć dotknięty obszar. Wypróżnianie i oddawanie moczu są również bardzo problematyczne ze względu na silny ból. Nasada ogona jest wyraźnie opuchnięta i bardzo wrażliwa na dotyk, a nawet może być bardzo bolesna. Ból spowodowany przez ogon limber jest często porównywany do lumbago lub bólu krzyża u ludzi. Każdy, kto kiedykolwiek doświadczył tego rodzaju bólu, będzie miał łatwiejszą identyfikację z rodzajem bólu, jaki cierpi ich pies.

Przyczyny zespołu ogona giętkiego

Ponieważ badania nad tym zespołem są skąpe, przyczyna nie została jednoznacznie zidentyfikowana. Jednak często wiąże się to z intensywnym pływaniem lub pływaniem w zimnej wodzie. Nie są to jednak jedyne przyczyny. Odnotowano również rosnącą liczbę przypadków u psów, które przez długi czas siedziały w klatce lub samochodzie, z niewielką swobodą ruchu. Prowadzi to do podejrzenia, że ​​słabe krążenie lub skręcenie w okolicy ogona może również powodować zwinny ogon.

Jakie rodzaje psów są dotknięte chorobą?

Każdy psi towarzysz może w zasadzie cierpieć na zespół ogona giętkiego. Samce są częściej dotknięte chorobą niż samice. Jest to szczególnie powszechne u seterów, foxhoundów, beagle, pointerów i aporterów.

Choroba występuje najczęściej latem, a w wielu przypadkach u psów lubiących pływać.

Czy jest jakiś sposób, aby powstrzymać psa przed zespołem ogona giętkiego?

Podejrzewa się, że zespół ogona limby występuje rzadziej u dobrze wyszkolonych psów. Ponadto powinieneś upewnić się, że psy zawsze mają wystarczająco dużo miejsca do poruszania się, nawet podczas dłuższych przejażdżek samochodem lub w innych przypadkach, gdy są w klatce.

Możliwości leczenia

Zespół ogona limby jest zwykle leczony lekami przeciwzapalnymi przeciwbólowymi. Zapewnia to szybką ulgę w bólu, a także pomaga złagodzić stan zapalny.

Pomocne może być również przykładanie ciepła do nasady ogona i leczenie od fizjoterapeuty.

Przy szybkim i odpowiednim leczeniu większość owłosionych przyjaciół szybko wyzdrowieje i bez trwałych konsekwencji.

Zabawa w wodzie: podsumowanie

Pluskanie się w wodzie to świetna zabawa, ale zawsze zalecam właścicielom zachowanie ostrożności i upewnienie się, że ich psy się nie przesadzają. Pomoże to zapobiec problemom zdrowotnym, takim jak ogon giętki, więc nic nie może osłabić radości z zabawy, pływania i treningu w wodzie!

Mateusz:
Related Post