Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Prawa i obowiązki właściciela zwierzęcia

Ile psów i kotów można trzymać w mieszkaniu?


Ogólnie obowiązujące przepisy w tej kwestii nie istnieją, ale zdarza się, że rady gmin wprowadzają ograniczenia co do ich liczby w mieszkaniach (wielu prawników twierdzi, ze bezprawnie). Na pewno jednak decydując się na kilka zwierząt, musisz się nimi opiekować, by nie stanowiły zagrożenia i nie zakłócały spokoju.

Uwaga! Trzeba sprzątać po psach. To obowiązek. Za niesprzątnięcie po swoim  psie i nieposiadanie woreczka na odchody strażnicy mogą ukarać naganą lub mandatem do 500 zł.
 

O czym jeszcze trzeba pamiętać podczas spaceru z psem?


Psa należy wyprowadzać na smyczy, a jeśli pies jest rasy uznawanej za agresywną = musi być w kagańcu (trzeba mieć też zezwolenie z gminy na posiadanie takiego psa).

Uwaga! Do takich ras zaliczane są: amerykański pitbull terrier, pies z Majorki, buldog amerykański, dog argentyński, pies kanaryjski, tosa inu, rottweiler, akbasg dog, anatolian karabash, moskiewski stróżujący i owczarek kaukaski. Za nieprzestrzeganie tych nakazów grozi grzywna do 250 zł albo kara nagany.
 

Jakie są przepisy w sprawie szczepień?


Obowiązkiem właściciela jest zaszczepienie swego psa przeciwko wściekliźnie.

Uwaga! Przepis mówi, że: szczepienie musi nastąpić nie później niż 30 dni po ukończeniu przez psa 3. miesiąca i musi być powtarzane co roku. Niedopełnienie tego obowiązku grozi kara grzywny do 5 tys. zł.
 

Czy na podwórku w gospodarstwie można trzymać psa na uwięzi?


Przepisy zabraniają trzymania zwierząt do owych (psów, kotów) stale na uwięzi przez dłużej niż 12 godzin na dobę lub w sposób, który powoduje ich cierpienie.

Uwaga! Długość uwięzi nie może być krótsza niż 3 metry.

Psy muszą też mieć zapewniony niezbędny ruch, Nieprzestrzeganie przepisów o ochronnie zwierząt grozi karą grzywny lub aresztu.
 

Czy można urządzić hodowlę psów na działce?


W tych sprawach przepisy znajdują się zazwyczaj w regulaminach o utrzymaniu czystości i porządku na terenie danej gminy. Taki regulamin znajdziesz w urzędzie gminy lub na jego stronie internetowej.

Uwaga! Prowadzenie hodowli psów rasy uznawanej za agresywną wymaga zezwolenia wydanego przez wójta (lub burmistrza czy prezydenta miasta), właściwego ze względu na planowane miejsce prowadzenia hodowli.
 

Co można zrobić, jeżeli właściciel posesji nie przestrzega regulaminu?


Jeśli ktoś z Twoich sąsiadów na działce łamie regulamin gminy dotyczący utrzymania czystości i porządku, masz prawo wezwać straż miejską. Uciążliwy sąsiad może być upomniany lub ukarany mandatem od 20 do 5 tys. zł.

Uwaga! Jeśli sąsiad mimo zakazu nadal prowadzi uciążliwą hodowlę nieopodal innych zabudowań, możesz wystąpić przeciwko niemu również na drogę sądową (podstawa prawna: art. 144 kodeksu cywilnego mówi, że właściciel posesji musi powstrzymać się od działań, które zakłócają korzystanie z sąsiednich nieruchomości). Natomiast jeżeli hodowca, który nie przestrzega regulaminu gminy prowadzi hodowlę psów rasy uznawanej za agresywną, to wójt (burmistrz lub prezydent miasta) cofnie pozwolenie na prowadzenie takiej hodowli.

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Zostaw komentarz