Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Wapno dla psa – sprawdź, czy Twój pupil potrzebuje suplementacji!

Wapno to nie tylko podstawowy budulec kości, zębów i mięśni – odgrywa również kluczową rolę w wielu innych, niezwykle ważnych procesach biologicznych. Jego niedobór może zatem prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych u czworonoga. Sprawdź, jakie objawy mogą świadczyć o niedoborze wapnia i kiedy warto rozważyć suplementację. W artykule doradzamy także, jakie wapno dla psa najlepiej wybrać.

Objawy niedoboru wapnia u psów – jak rozpoznać hipokalcemie u pupila?

Niedobór wapnia znany jako hipokalcemia to poważny problem, który może być spowodowany przez wiele czynników. Najpopularniejsze to m.in. problemy z przyswajaniem składników odżywczych, nieprawidłowa dieta, czy też niektóre choroby. Stan ten może dawać różnorodne objawy. U psa z niedoborem wapnia wystąpić mogą m.in.:

  1. Problemy z układem mięśniowym – skurcze mięśni, sztywność mięśni, czy problemy z poruszaniem się;
  2. Zaburzenia dotyczące układu kostnego – kulawizny, deformacja kości u szczeniąt (tzw. krzywica), kruchość kości prowadząca do złamań;
  3. Problemy z uzębieniem – łamliwość zębów mlecznych u szczeniąt, wypadanie zębów u starszych psów;
  4. Objawy neurologiczne – drgawki i tiki, niepokój, nerwowość, nadpobudliwość, zmniejszona aktywność, apatia, brak koordynacji;
  5. Zaburzenia układu pokarmowego – np. brak apetytu;
  6. Problemy z układem krążenia – zaburzenia krzepnięcia krwi i rytmu serca;
  7. Problemy hormonalne – takie jak nadczynność tarczycy;
  8. Problemy okołoporodowe – w tym nieskuteczne skurcze, wydłużony poród, czy tężyczka poporodowa.

Znajomość powyższych objawów może pomóc w szybkim rozpoznaniu hipokalcemii i podjęciu odpowiednich kroków, by należycie zadbać o zdrowie pupila.

Kiedy warto wprowadzić suplementacje wapnia u psa?

Kluczowym krokiem w zapobieganiu niedoborom wapnia u psa jest zapewnienie odpowiednio zbilansowanej diety. W większości jest ona w stanie pokryć zapotrzebowanie organizmu na ten niezbędny pierwiastek. W sytuacjach zwiększonego zapotrzebowania wskazana może być jednak jego suplementacja. Dotyczy to m.in.:

– szczeniąt – w okresie intensywnego wzrostu;

– suk w ciąży i w okresie laktacji – ich organizm zużywa więcej wapnia na rozwój i odżywienie szczeniąt;

– psów niedożywionych – które dotychczas były na niewłaściwie zbilansowanej diecie;

– psów na diecie BARF – zwłaszcza jeśli nie spożywają kości;

– psów, u których zdiagnozowano niski poziom wapnia we krwi – w celu uzupełnienia niedoboru.

Niemniej należy pamiętać, że nadmiar wapna jest równie niebezpieczny, jak jego niedobór. Dlatego każdą decyzję dotyczącą suplementacji należy skonsultować z lekarzem weterynarii.

Wapno dla psa – które suplementy będą najlepsze?

Wapno dla psa występuje w wielu rozmaitych formach, co pozwala dopasować preparat do własnych preferencji. Nie jest to jednak kluczowy czynnik przy wyborze konkretnego produktu. Na co w szczególności zwrócić uwagę?

Jest to przede wszystkim skład. Najlepsze preparaty w swoim składzie zawierają nie tylko wapno, ale także inne dodatki uzupełniające, wspierające zdrowie psa. Istotna jest zwłaszcza witamina D3, która odpowiada za prawidłowe wchłanianie wapnia w organizmie. Sprawdź też, ile wapnia znajduje się w miarce suplementu i upewnij się, że będziesz w stanie wydzielić dawkę dopasowaną do zapotrzebowania Twojego psa. Pamiętaj o zachowaniu równowagi wapnia i fosforu, gdyż nadmiar jednego z tych minerałów w stosunku do drugiego może prowadzić do zaburzeń w organizmie. Z tego względu warto zerknąć pod link https://www.lubiezwierzaki.pl/suplementacja. Znajdziesz w nim mieszanki witaminowo-mineralne o korzystnym stosunku obu pierwiastków. To pozwala uniknąć błędów i towarzyszących im konsekwencji zdrowotnych.

Zostaw komentarz