Wyżeł węgierski krótkowłosy

Wyżeł węgierski krótkowłosy, często nazywany po prostu wyżłem węgierskim, to wszechstronna rasa dużych psów, znana ze swojej elegancji, inteligencji i entuzjastycznej natury.

Wyżeł Węgierski Opis Rasy

Wyżeł węgierski krótkowłosy, często nazywany po prostu wyżłem węgierskim, to wszechstronna rasa dużych psów, znana ze swojej elegancji, inteligencji i entuzjastycznej natury. Pochodzący z Węgier, te psy myśliwskie mają bogatą historię jako wszechstronni towarzysze. Rdzawo-złota sierść wyżła węgierskiego, która jest gładka i krótka, jest niezwykle uderzająca. Ich wyraziste oczy i opadające uszy dodają im uroku, podkreślając jednocześnie ich szlachetny wygląd.

Poza cechami fizycznymi, miłośnicy rasy cenią wyżły węgierskie za ich czuły i lojalny temperament. Często określane jako “psy na rzep”, te oddane czworonogi trzymają się blisko swojej ludzkiej rodziny. Kwitną w towarzystwie i chętnie się przypodobają, co czyni je doskonałymi psami rodzinnymi. Jeśli chodzi o charakter, wysoka inteligencja i łatwość szkolenia sprawiają, że są wszechstronnymi psami pracującymi. Doskonale sprawdzają się w różnych rolach, w tym w myślistwie, ratownictwie i psich sportach.

Ze względu na ich nieograniczoną energię, wyżły węgierskie wymagają regularnych i intensywnych ćwiczeń. Dodatkowo, odpowiednia stymulacja umysłowa może pomóc utrzymać tego psa szczęśliwym i dobrze wychowanym. Właściciele powinni być przygotowani na zapewnienie im dużo ruchu i aktywności, aby zaspokoić ich potrzeby fizyczne i psychiczne.

Wyżły węgierskie krótkowłose są cenione za swoją wszechstronność, lojalność i energiczność, co czyni je idealnymi towarzyszami dla aktywnych rodzin lub osób, które mogą zaspokoić ich potrzeby związane z ruchem i stymulacją umysłową.

Rozważając adopcję wyżła węgierskiego krótkowłosego, warto priorytetowo potraktować adopcję z organizacji ratowniczych lub schronisk, aby zapewnić kochający dom psu w potrzebie. Jednakże, jeśli zdecydujesz się na zakup szczeniaka wyżła węgierskiego, kluczowe jest wybranie renomowanego hodowcy.

Przeprowadź dokładne rozeznanie, aby upewnić się, że hodowca stosuje etyczne praktyki i priorytetowo traktuje dobrostan swoich psów. Odpowiedzialni hodowcy wyżłów węgierskich kładą nacisk na zdrowie i temperament, przeprowadzają niezbędne badania zdrowotne i zapewniają odpowiednie środowisko dla szczeniąt.

Takie podejście gwarantuje, że przyprowadzisz do domu zdrowego i szczęśliwego szczeniaka, jednocześnie zniechęcając do nieetycznych praktyk hodowlanych. Warto zwrócić uwagę na:

 1. Reputację hodowcy w środowisku kynologicznym
 2. Warunki, w jakich utrzymywane są psy i szczenięta
 3. Dostępność dokumentacji medycznej i rodowodowej
 4. Gotowość hodowcy do udzielenia wsparcia po zakupie szczeniaka
 5. Przestrzeganie standardów rasy i dbałość o jej rozwój

Pamiętaj, że odpowiedzialny zakup lub adopcja to pierwszy krok w zapewnieniu długiego i szczęśliwego życia twojemu nowemu pupilowi. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na adopcję czy zakup od hodowcy, najważniejsze jest, aby twój nowy czworonożny przyjaciel trafił do kochającego i odpowiedzialnego domu.

Wyżeł Węgierski Charakterystyka

Podstawowe Informacje

 • Pochodzenie: Węgry
 • Rozmiar: Średni
 • Grupa: Psy myśliwskie
 • Długość życia: 10-15 lat
 • Sierść: Krótka, gładka i gęsta w jednolitym złocisto-rdzawym kolorze
 • Temperament: Przyjazny, inteligentny i aktywny
 • Potrzeby ruchowe: Wysokie
 • Potrzeby szkoleniowe: Łatwy do wyszkolenia
 • Problemy zdrowotne: Ogólnie zdrowa rasa, ale może być podatna na pewne schorzenia, takie jak dysplazja stawu biodrowego, dysplazja stawu łokciowego, problemy z oczami i alergie

Ciekawostka: Wyżły węgierskie krótkowłose są bardzo szybkie. Mówimy tu o naprawdę dużej prędkości. Niektóre badania wskazują, że mogą osiągać prędkości bliskie 64 km/h. Dla porównania, najszybszy pies na świecie, chart angielski (Greyhound), został zarejestrowany z prędkością nieco ponad 66 km/h, chociaż szacuje się, że może osiągnąć imponujące 72 km/h.

Warto dodać, że ta imponująca szybkość wyżła węgierskiego krótkowłosego jest jednym z powodów, dla których rasa ta jest tak ceniona w myślistwie i sportach psich. Ich zdolność do szybkiego biegu w połączeniu z doskonałym węchem i inteligencją czyni je wyjątkowymi partnerami w polowaniach i innych aktywnościach wymagających szybkości i zwinności.

Przegląd Wyżła Węgierskiego Krótkowłosego

Rasa ta jest często opisywana jako “Wyżeł na rzep”. Większość psów jest przywiązana do swoich właścicieli, ale ten średniej wielkości pies myśliwski jest wyjątkowo mocno związany ze swoimi ludźmi. Jego “rzepowa” natura ma związek z jego przeszłością: wyżeł węgierski został wyhodowany na Węgrzech, aby być zarówno wystawiaczem, jak i aporterem, który pracuje blisko myśliwego, nigdy nie oddalając się zbyt daleko. Tę cechę można nadal zaobserwować u dzisiejszych wyżłów węgierskich, które preferują opieranie się o nogę właściciela lub służenie jako ogrzewacz do stóp. Jeśli ciągłe towarzystwo psa przez cały dzień mogłoby cię irytować, wybierz inną rasę.

Mimo skłonności do trzymania się blisko swoich ludzkich przyjaciół, wyżły węgierskie są wszechstronnymi i pracowitymi psami, które są najszczęśliwsze, gdy mają zajęcie. W rodzinie ta praca może polegać na byciu towarzyszem na polowaniu, psem terapeutycznym lub partnerem do joggingu. Zapewnij mu co najmniej godzinę ćwiczeń dziennie, a wyżeł węgierski będzie twoim najlepszym przyjacielem. Jeśli interesujesz się sportami i aktywnościami dla psów, twój wyżeł prawdopodobnie chętnie weźmie w nich udział.

Wyżeł węgierski jest pierwszą i jak dotąd jedyną rasą, która wydała pięciokrotnego mistrza – w wystawach, pracy w polu, posłuszeństwie i innych konkurencjach. Szkolenie tego wrażliwego psa powinno odbywać się z dobrocią i pozytywnym wzmacnianiem. Szybko się uczy, a jego wyostrzone zmysły i instynkt ochronny czynią go doskonałym psem stróżującym. Wyżły węgierskie są “rozmowne” i będą skomleć, jęczeć lub wydawać inne dźwięki, aby dać ci znać o swojej opinii na temat wszystkiego, co się dzieje. Niektóre mogą stać się nadmiernie szczekliwe, jeśli ten nawyk nie zostanie wcześnie opanowany.

Nie dziwi fakt, że najlepszym domem dla wyżła węgierskiego jest taki, w którym ktoś jest obecny w ciągu dnia, aby dotrzymać mu towarzystwa i zapewnić mu aktywność oraz stymulację umysłową, której potrzebuje. Bez tego może się nudzić i stać się destrukcyjny. Jednak z odpowiednią rodziną jest żywotnym, kochającym, łagodnym przyjacielem, który odwzajemni dziesięciokrotnie miłość, którą mu dasz.

Najważniejsze cechy Wyżła Węgierskiego Krótkowłosego

 • Eleganccy myśliwi: Wyżły węgierskie mają bogatą historię jako zręczne psy myśliwskie, doskonałe w wystawianiu i aportowaniu. Ich naturalne instynkty i atletyzm czynią je wspaniałymi towarzyszami zarówno dla miłośników outdooru, jak i myśliwych.
 • Silne więzi emocjonalne: Znane ze swojego głębokiego przywiązania i lojalności, wyżły węgierskie kwitną w ludzkim towarzystwie i często stają się oddanymi członkami rodziny, tworząc silne więzi ze wszystkimi domownikami.
 • Wszechstronni atleci: Ich nieograniczona energia i inteligencja sprawiają, że wyżły węgierskie są wszechstronnymi atletami, uczestniczącymi w różnorodnych psich sportach i aktywnościach, takich jak agility, posłuszeństwo i zawody w tropienia.
 • Piękna rdzawo-złota sierść: Wyżły węgierskie są łatwo rozpoznawalne dzięki swojej olśniewającej rdzawo-złotej sierści, która lśni w słońcu, podkreślając ich elegancki wygląd i przyciągając uwagę wszędzie, gdzie się pojawią.
 • Chęć do zadowalania: Z silnym pragnieniem zadowolenia swoich właścicieli, wyżły węgierskie są podatne na szkolenie i dobrze reagują na metody pozytywnego wzmacniania. Ich chęć do nauki sprawia, że szkolenie jest przyjemnością.
 • Przyjazne dla rodziny: Wyżły węgierskie doskonale odnajdują się w środowisku rodzinnym, w tym w gospodarstwach domowych z dziećmi i innymi zwierzętami. Ich łagodna i cierpliwa natura często czyni z nich doskonałych towarzyszy zabaw dla dzieci.
 • Partnerzy aktywnego stylu życia: Idealni towarzysze dla aktywnych osób lub rodzin, wyżły węgierskie uwielbiają angażować się w zajęcia na świeżym powietrzu, takie jak wędrówki, bieganie i aportowanie. Ich wysoki poziom energii utrzymuje wszystkich w ruchu i motywacji.
wyżeł węgierski pies do biegania

Historia Wyżła Węgierskiego Krótkowłosego

Czasami nazywany węgierskim pointerem, wyżeł węgierski prawdopodobnie wywodzi się od psów myśliwskich używanych przez Madziarów, którzy osiedlili się na Węgrzech ponad tysiąc lat temu. Psy te były niewątpliwie wykorzystywane przez szlachtę i wodzów do polowań na ptactwo i zające. Z czasem psy te zostały wyhodowane tak, aby zarówno wystawiać, jak i aportować zwierzynę.

Wizerunki przodków wyżła węgierskiego można znaleźć w starożytnej sztuce. X-wieczny sztych przedstawia gładkowłosego psa towarzyszącego węgierskiemu myśliwemu. Rozdział o sokolnictwie w XIV-wiecznym manuskrypcie ukazuje psa o kształcie przypominającym wyżła węgierskiego.

Do XIX i początku XX wieku wyżeł węgierski był już odrębną rasą o doskonałym zmyśle węchu, pracującą w bliskim kontakcie z przewodnikiem. Podczas I wojny światowej ten utalentowany pies myśliwski był wykorzystywany do dostarczania wiadomości.

Następstwa I wojny światowej, a następnie zniszczenia II wojny światowej, prawie doprowadziły do wyginięcia rasy. Na szczęście wyżłowi węgierskiemu udało się przetrwać, a pierwsze osobniki tej rasy zostały sprowadzone do Stanów Zjednoczonych na początku lat 50. XX wieku.

W tamtym czasie rasa wyglądała zupełnie inaczej niż dzisiaj: psy miały dłuższe pyski i bardziej kościstą czaszkę. Niektóre miały wygląd przypominający ogary, z długimi uszami, a ich kolor wahał się od czekoladowego brązu do niemal wyblakłego.

Klub Wyżła Węgierskiego w Ameryce (Vizsla Club of America) został założony w 1954 roku, a American Kennel Club uznał rasę w 1960 roku. Hodowcy pracowali nad ustandaryzowaniem charakterystycznego wyglądu wyżła węgierskiego i arystokratycznej postawy, którą można zobaczyć dzisiaj.

Obecnie wyżeł węgierski jest ukochanym towarzyszem, który może wykonywać wiele różnych zadań. Niektóre psy tej rasy pracowały nawet na Ground Zero po atakach terrorystycznych z 11 września 2001 roku.

Rasa cieszy się umiarkowaną popularnością, zajmując 43. miejsce wśród 155 ras i odmian uznanych przez American Kennel Club.

Rozmiar

Jest to lekko zbudowany pies średniej wielkości.

Samce osiągają wysokość w kłębie od 56 do 61 cm, natomiast samice od 53 do 58 cm.

Zakres wagi dla tej rasy wynosi od 20 do 29 kg, przy czym samice są zwykle mniejsze i lżejsze od samców.

Warto dodać, że mimo swojego średniego rozmiaru, wyżły węgierskie są bardzo atletyczne i zwinne. Ich smukła, muskularna budowa ciała pozwala im na dużą sprawność i wytrzymałość, co jest szczególnie cenne podczas polowań lub aktywności sportowych. Proporcje ciała wyżła węgierskiego są zbalansowane, co nadaje mu elegancki i szlachetny wygląd.

Osobowość Wyżła Węgierskiego Krótkowłosego

Wyżeł węgierski jest opisywany jako żywiołowy, łagodny i czuły, o ponadprzeciętnej zdolności do nauki i silnym pragnieniu przebywania z ludźmi. Znany jest z tego, że jest posłuszny, ale zawsze są wyjątki – niektóre wyżły węgierskie mogą być uparte, nadpobudliwe lub nieśmiałe.

Energiczny i atletyczny, wyżeł węgierski może się nudzić i stać się destrukcyjny, jeśli zostanie pozostawiony samemu sobie. Jednak gdy otrzyma odpowiednie szkolenie, ćwiczenia i towarzystwo, których potrzebuje, ten chętny do zadowalania pies jest trudny do pokonania.

Jak każdy pies, wyżły węgierskie potrzebują wczesnej socjalizacji – ekspozycji na wiele różnych ludzi, widoków, dźwięków i doświadczeń – gdy są młode. Socjalizacja pomaga zapewnić, że szczeniak wyrośnie na wszechstronnie rozwiniętego psa.

Wyżeł Węgierski – Osobowość

 1. Przywiązanie do rodziny: Wyżły węgierskie są znane z silnego przywiązania do swoich właścicieli, często nazywane są “psami na rzep” ze względu na ich pragnienie bliskiego kontaktu.
 2. Inteligencja: Są to bardzo inteligentne psy, które szybko się uczą i dobrze reagują na pozytywne metody szkolenia.
 3. Potrzeba aktywności: Wymagają dużo ruchu i stymulacji umysłowej. Doskonale sprawdzają się w psich sportach i aktywnościach na świeżym powietrzu.
 4. Wrażliwość: Mogą być wrażliwe na ton głosu i nastrój właściciela, co czyni je doskonałymi towarzyszami, ale też wymaga delikatnego podejścia w szkoleniu.
 5. Towarzyskość: Zazwyczaj dobrze dogadują się z innymi psami i zwierzętami domowymi, zwłaszcza jeśli są odpowiednio socjalizowane od młodego wieku.

Zdrowie

Wyżły węgierskie są generalnie zdrowe, ale jak wszystkie rasy, są podatne na pewne schorzenia. Nie wszystkie wyżły węgierskie będą cierpieć na którąkolwiek z tych chorób, ale ważne jest, aby być ich świadomym, jeśli rozważasz tę rasę. Kupując szczeniaka, znajdź dobrego hodowcę, który pokaże Ci świadectwa zdrowia obojga rodziców szczeniaka. Świadectwa zdrowia dowodzą, że pies został przebadany i jest wolny od konkretnego schorzenia. W przypadku wyżłów węgierskich powinieneś oczekiwać świadectw zdrowia od Orthopedic Foundation for Animals dla bioder i tarczycy oraz od Canine Eye Registry Foundation (CERF) potwierdzających, że oczy są zdrowe. Ponieważ niektóre problemy zdrowotne nie pojawiają się, dopóki pies nie osiągnie pełnej dojrzałości, świadectwa zdrowia nie są wydawane psom młodszym niż 2 lata. Szukaj hodowcy, który nie rozmnnaża swoich psów, dopóki nie skończą dwóch lub trzech lat.

Następujące schorzenia mogą dotykać wyżłów węgierskich:

 1. Padaczka to zaburzenie powodujące napady. Padaczkę można kontrolować lekami, ale nie można jej wyleczyć. Pies może prowadzić pełne i zdrowe życie przy odpowiednim zarządzaniu tym schorzeniem.
 2. Dysplazja stawu biodrowego to dziedziczne schorzenie, w którym kość udowa nie pasuje ściśle do stawu biodrowego. Niektóre psy wykazują ból i kulawizny na jednej lub obu tylnych łapach, ale możesz nie zauważyć żadnych oznak dyskomfortu u psa z dysplazją bioder. Wraz z wiekiem psa może rozwinąć się artretyzm.
 3. Niedoczynność tarczycy to nieprawidłowo niski poziom hormonu produkowanego przez tarczycę. Łagodnym objawem choroby może być bezpłodność. Bardziej oczywiste objawy obejmują otyłość, otępienie umysłowe, opadanie powiek, niski poziom energii i nieregularne cykle rui.
 4. Chłoniak jest trzecim najczęstszym nowotworem występującym u psów i może być zlokalizowany w różnych częściach ciała, takich jak śledziona, przewód pokarmowy, węzły chłonne, wątroba i szpik kostny. Nowotwór jest leczony chemioterapią i około 80 procent leczonych psów wchodzi w remisję.
 5. Postępujący zanik siatkówki (PRA) to degeneracyjne schorzenie oka, które ostatecznie prowadzi do ślepoty z powodu utraty fotoreceptorów w tylnej części oka. PRA można wykryć na lata przed tym, jak pies wykaże jakiekolwiek oznaki ślepoty.

Pamiętaj, że regularne badania kontrolne u weterynarza, odpowiednia dieta i aktywność fizyczna mogą pomóc w utrzymaniu zdrowia twojego wyżła węgierskiego. W przypadku jakichkolwiek obaw zdrowotnych, zawsze konsultuj się z lekarzem weterynarii.

Wyżeł Węgierski Karmienie

Pielęgnacja Wyżła Węgierskiego

Aktywność fizyczna, aktywność fizyczna i jeszcze raz aktywność fizyczna, a do tego praca w formie sportów kynologicznych lub terapii to klucz do szczęśliwego i zdrowego życia z Wyżłem Węgierskim. Zapewnij mu przynajmniej dwa półgodzinne treningi dziennie w postaci spacerów, biegania lub zabaw w aportowanie. W przeciwnym razie stanie się destrukcyjny i trudny do opanowania. Podczas szkolenia Wyżła bądź konsekwentny i delikatny, nigdy surowy. Najlepiej reaguje na techniki pozytywnego wzmocnienia, takie jak pochwały, zabawa i nagrody w postaci smakołyków. Aby osiągnąć najlepsze wyniki, rozpocznij treningi jak najszybciej po przywiezieniu szczeniaka do domu. Kilka minut ćwiczeń kilka razy dziennie przyniesie sukces szybciej, niż się spodziewasz.

Wyżeł Węgierski, jako pies towarzyski, powinien mieszkać w domu razem z Tobą, a nie na podwórku. Potrzebuje ogrodzonego terenu, gdzie będzie mógł bezpiecznie się bawić. Pamiętaj, że podziemne ogrodzenie elektroniczne nie ochroni go przed innymi psami, które mogą wejść na posesję. Jako pies aportujący, Wyżeł Węgierski uwielbia gryźć. Zapewnij mu różnorodne zabawki do żucia i regularnie je zmieniaj, aby nie znudził się i nie zaczął gryźć mebli, butów czy innych cennych przedmiotów.

Karmienie Wyżła Węgierskiego

Zalecana dzienna ilość: 3 do 4 filiżanek wysokiej jakości karmy dla psów, podzielone na dwa posiłki. Ilość jedzenia, którą potrzebuje Twój Wyżeł Węgierski, zależy od jego wieku, budowy, metabolizmu i poziomu aktywności. Psy, podobnie jak ludzie, są indywidualnościami i nie wszystkie potrzebują takiej samej ilości jedzenia. Oczywiste jest, że bardzo aktywny pies będzie potrzebował więcej jedzenia niż piesek, który większość czasu spędza na kanapie. Jakość karmy, którą kupujesz, również ma znaczenie – im lepsza karma, tym lepiej odżywi Twojego psa i tym mniej będziesz musiał wsypywać do jego miski.

Utrzymuj swojego Wyżła w dobrej kondycji, mierząc ilość jedzenia i karmiąc go dwa razy dziennie, zamiast zostawiać jedzenie na cały czas. Jeśli nie jesteś pewien, czy Twój pies ma nadwagę, wykonaj test wzrokowy i dotykowy. Najpierw spójrz na niego z góry. Powinieneś być w stanie zobaczyć talię. Następnie połóż ręce na jego grzbiecie, kciuki wzdłuż kręgosłupa, z palcami rozłożonymi w dół. Powinieneś czuć, ale nie widzieć jego żeber bez mocnego naciskania. Jeśli nie możesz, potrzebuje mniej jedzenia i więcej ruchu. Aby uzyskać więcej informacji na temat karmienia Wyżła Węgierskiego, zapoznaj się z naszymi wytycznymi dotyczącymi zakupu odpowiedniej karmy, karmienia szczeniaka i karmienia dorosłego psa.

Kolor i Pielęgnacja Sierści

Wyżeł Węgierski ubrany jest w różne odcienie jednolitej złotej rudości. Posiada krótką, gładką sierść, która przylega blisko do ciała. Oczy i nos występują w różnych odcieniach brązu. Niektórzy hodowcy sprzedają Wyżły z wełnistym podszerstkiem, sierścią dłuższą niż normalnie, lub w innym kolorze (ciemno-mahoniowy czerwony lub blado-żółty, lub sierść z większą ilością białych plamek na przedniej części klatki piersiowej lub palcach), lub z czarnym nosem. Te cechy nie są dozwolone w standardzie rasy. Wyżeł Węgierski jest łatwy do pielęgnacji za pomocą gumowej szczotki curry oraz przecierania wilgotną ściereczką.

Obcinaj pazury raz lub dwa razy w miesiącu. Jeśli słyszysz ich stukot o podłogę, są za długie. Krótkie pazury utrzymują stopy w dobrej kondycji i chronią twoje piszczele przed zadrapaniami, gdy Twój Wyżeł entuzjastycznie podskakuje, aby Cię przywitać. Zacznij szczotkować i oglądać swojego Wyżła, gdy jest jeszcze szczeniakiem. Często dotykaj jego łap – psy są wrażliwe na dotyk stóp – oraz zaglądaj do jego ust i uszu.

Uczyń pielęgnację pozytywnym doświadczeniem pełnym pochwał i nagród, a położysz solidne podstawy pod łatwe badania weterynaryjne i inne czynności pielęgnacyjne, gdy będzie już dorosłym psem.

Wyżły Węgierskie, Dzieci i Inne Zwierzęta

Wyżeł Węgierski to kochający pies, który jest przyjazny i tolerancyjny wobec dzieci, jednak jego entuzjazm może być przytłaczający dla dzieci młodszych niż sześć lat. Jak w przypadku każdego psa, naucz dzieci, jak podchodzić do psów i je dotykać, oraz nadzoruj wszelkie interakcje między psami a dziećmi, aby zapobiec gryzieniu czy ciągnięciu za uszy lub ogon z obu stron. Naucz swoje dziecko, aby nigdy nie podchodziło do psa, gdy ten śpi lub je, ani nie próbowało zabierać mu jedzenia. Żaden pies nie powinien być pozostawiony bez nadzoru z dzieckiem.

Wyżły Węgierskie dobrze dogadują się z innymi psami i mogą zaprzyjaźnić się z kotami, zwłaszcza jeśli są z nimi wychowywane. Mogą jednak być zbyt zainteresowane ptakami domowymi, jeśli wiesz, co mam na myśli. Nie powinno się im również ufać w towarzystwie małych zwierząt, takich jak króliki, chomiki czy myszoskoczki.

Grupy Ratunkowe Wyżłów Węgierskich

Wyżły Węgierskie czasami są kupowane bez pełnego zrozumienia, co wiąże się z ich posiadaniem, i te psy często trafiają pod opiekę grup ratunkowych, potrzebując adopcji lub tymczasowego domu. Inne Wyżły trafiają do schronisk, ponieważ ich właściciele się rozwiedli lub zmarli. Jeśli jesteś zainteresowany adopcją dorosłego Wyżła, który już przeszedł przez destrukcyjną fazę szczenięcą i może być już wstępnie wyszkolony, grupa ratunkowa to dobre miejsce, aby zacząć poszukiwania.

SOS dla wyżłów

Mateusz:
Related Post