Dlaczego pies kładzie się na widok innego psa?

Niektóre psy mają tendencję do kładzenia się na ziemi podczas spacerów, gdy napotkają innego psa. Ich przyklejenie się do podłoża może być tak silne, że próby ich przemieszczenia okazują się bezskuteczne. Taka reakcja może być problematyczna, szczególnie w miejscach, gdzie często można spotkać inne psy, przekształcając spacer w długie oczekiwanie na przejście obcego psa. To, czy nasz pies będzie reagował leżeniem na widok innego psa, zależy od szeregu czynników. Ważny jest charakter naszego czworonoga, jego wcześniejsza socjalizacja z innymi psami, miejsce spotkania, zachowanie drugiego psa oraz postawa opiekunów obu zwierząt. Aby odpowiednio zareagować, musimy zrozumieć przyczyny takiego zachowania i emocje naszego psa w obecności innego psa.
1.Analiza sytuacji – Wiele psów może czuć się niepewnie wobec nieznajomych psów. Nie wiadomo, czy zbliżający się pies ma przyjazne zamiary, czy też może zaatakować. Dlatego niektóre psy wolą obserwować z bezpiecznej odległości, leżąc na ziemi, co pozwala im na zebranie informacji o obcym psie i podjęcie decyzji o dalszym zachowaniu.
2.Strach – Często psy leżą na ziemi na widok nadchodzącego psa, gdy czują strach i chcą zwiększyć dystans. Inne mogą leżeć, blokując drogę swojemu właścicielowi, co jest próbą zatrzymania go i sygnałem, by nie zbliżać się do obcego psa.
3.Flirt – Niektóre psy leżące na ziemi mogą stosować strategię przetrwania znaną jako flirt, prezentując szczenięce zachowania w stresujących sytuacjach. Flirtujący pies chce w ten sposób pokazać, że jest bezbronny i nie stanowi zagrożenia.
4.Próba wymuszenia kontaktu – Psy mogą leżeć na ziemi, aby zatrzymać swojego właściciela i wymusić kontakt z innym psem, szczególnie jeśli jest to niekastrowany pies wyczuwający sukę w cieczce lub gdy widzi swojego ulubionego towarzysza. W takich przypadkach pies może bardzo chcieć spotkać się z innym psem i może zacząć leżeć na ziemi jako nawyk, aby to spotkanie umożliwić.
5.Zachowanie demonstracyjne – Pewne siebie psy również mogą leżeć na widok innego psa, nie z powodu strachu czy chęci kontaktu, ale aby zaimponować i zademonstrować swoją siłę i pewność siebie, pozostawiając zapach i zajmując przestrzeń.
6.Zachowania łowieckie – Są często obserwowane u psów, szczególnie gdy są one silnie pobudzone. Instynktowne działania psów mogą być częścią tzw. łańcucha łowieckiego, który rozpoczyna się od wykrycia ofiary. Pies następnie obserwuje potencjalną ofiarę, oceniając swoje szanse na udane polowanie. Kolejnym etapem jest skradanie się, mające na celu zmniejszenie dystansu do ofiary i ułatwienie pościgu. W tym czasie psy często przyjmują pozycję leżącą, by nagle ruszyć do pościgu. Podobne zachowania można zaobserwować u psów podczas interakcji z innymi psami. Jeśli psy się znają, takie skradanie się i leżenie może prowadzić do zabawy, która jest formą udawanego polowania lub walki. Jednak czasami może to skutkować nagłym atakiem na innego psa.
Aby zrozumieć intencje psa leżącego na ziemi, nie można skupiać się tylko na jednym elemencie jego zachowania. Ważna jest całość mowy ciała psa, mowa ciała drugiego psa oraz kontekst sytuacji. Sam fakt leżenia na ziemi nie dostarcza wystarczających informacji, ale analiza całej sytuacji pozwala na właściwą interpretację przyczyn zachowania psa i towarzyszących mu emocji.
Jak postępować w sytuacji, w której pies kładzie się na ziemi na widok innego czworonoga?
Jeśli pies leży na ziemi na widok innego psa z powodu strachu, najlepiej jest unikać zbliżania się obcego psa. Można poprosić opiekuna drugiego psa o zachowanie dystansu lub odwrócić uwagę własnego psa i opuścić trudną sytuację. – Ważne jest, aby pamiętać, że gdy pies już leży na ziemi, nie jest to odpowiedni moment na naukę nowych zachowań – zaznacza Anna Łopato z portalu PodajLape.pl. Pies jest zbyt skupiony na bodźcu, aby zareagować na polecenia czy smakołyki. Praca nad zmianą reakcji psa na widok innych psów powinna odbywać się w bezpiecznej odległości, gdzie pies jest w stanie reagować na proste polecenia lub przyjąć smakołyk.
Jeśli pies nie był odpowiednio socjalizowany i boi się innych psów lub reaguje na nie zbyt emocjonalnie, warto nad tym popracować. Niektóre psy leżą na ziemi na widok innego psa, ponieważ nie znają odpowiednich sposobów komunikacji. Nauka tych umiejętności najlepiej odbywa się podczas zaplanowanych interakcji ze spokojnymi psami, które mają dobre umiejętności społeczne. Pomocne mogą być również spacery równoległe z innymi psami, najlepiej zorganizowane przez doświadczonego behawiorystę.
Leżenie na ziemi na widok innego psa to naturalne zachowanie dla wielu psów, którego nie należy oduczać. Można jednak wpłynąć na emocjonalny stan psa, gdy widzi innego psa, co może zmienić jego zachowanie. Można również nauczyć psa innych reakcji na obce psy, co pozwoli mu częściej wybierać inne strategie zachowań.