Jak pomóc psu w Sylwestra. 7 wskazówek, jak uspokoić przestraszone czworonogi
Nowy Rok to dla nas, ludzi, wyjątkowa noc pełna zabawy i hałasu, które mogą być bardzo stresujące dla naszych zwierząt domowych. Na szczęście istnieje kilka prostych sposobów, jak pomóc psu w Sylwestra.
Spis treści
Dlaczego mój pies staje się niespokojny podczas fajerwerków ?
Wiele psów, podobnie jak ludzie, reaguje na głośne i nieprzewidywalne dźwięki z niepokojem. Fajerwerki, z hukiem i jasnymi błyskami, mogą sprawić, że psy czują się zestresowane i przestraszone. To, co dla nas bywa atrakcyjnym widowiskiem, dla psa staje się czymś nieznanym i przerażającym.
Brak wcześniejszego przyzwyczajenia psa do różnego rodzaju dźwięków, zwłaszcza w okresie szczenięctwa, może prowadzić do tego, że stają się one dla nich czymś obcym i niepokojącym. Okres ten jest kluczowy dla akceptacji różnych bodźców jako części normalnego życia. Brak przystosowania może doprowadzić do rozwoju fobii hałasowej u psa.
Psy nie rozumieją, że fajerwerki czy inne głośne dźwięki nie są bezpośrednim zagrożeniem. Dla nich to po prostu hałas, który wywołuje silne emocje, takie jak strach.
Jakie są oznaki, że mój pies boi się fajerwerków ?
Kiedy Twój pies boi się fajerwerków może objawiać się to w następujący sposób:
- Chowanie się w trudno dostępne miejsca. Często nasze psy będą szukać miejsca, w którym poczują się bezpieczniej – na przykład pod łóżkiem lub innym meblem
- Trzęsienie się, drżenie lub dyszenie,
- Szczekanie lub skomlenie,
- Krążę po domu,
- Nadmierny ślinotok,
- Szukanie pocieszenia u swojego właściciela.
Jak pomóc psu w Sylwestra?
Sposób, w jaki zapewnisz psu spokój, będzie zależał od jego reakcji. Oto nasze najlepsze wskazówki, jak pomóc psom zachować spokój, gdy są zestresowane lub niepokojone fajerwerkami.
1. Spróbuj wcześniej poćwiczyć ze swoim psem
Jeśli wiesz, że w Twoim miejscu zamieszkania będą pokazy fajerwerków , zaplanuj codzienne spacery ze swoim psem wcześniej, zanim pojawią się jakiekolwiek oznaki ich rozpoczęcia. Ćwiczenia mogą zmniejszyć nadmiar psiej energii i sprawić, że będą nieco bardziej zrelaksowane. Co najważniejsze, daj im szansę wyjścia do toalety na długo przed rozpoczęciem fajerwerków . Desperacka chęć pójścia do toalety tylko pogorszy sytuację Twojego psa.
2. Upewnij się, że Twój pies ma miejsce, do którego może się udać podczas pokazów sztucznych ogni
Upewnij się, że Twój pies ma bezpieczne miejsce, do którego może się udać, gdy zaczną strzelać fajerwerki. W przypadku niektórych psów może to być klatka w kącie przykryta kocem, bezpieczne legowisko, lub miejsce pod meblami. Pamiętaj, aby wcześniej przygotować jego ulubione zabawki, smakołyki, koc i miska z wodą. W ten sposób będzie mieć miejsce, do którego mogą się wycofać, jeśli poczują się zaniepokojeni.
Zadbaj o to, aby to miejsce było łatwo dostępne i blisko Ciebie – one też potrzebują Twojej obecności.
Jeśli zdecydują się pójść gdzie indziej, pozwól im. Nie próbuj ich zachęcać – po prostu upewnij się, że mają wodę i trzymaj się blisko nich.
3. Bądź przy swoim psie, aby zapewnić mu wsparcie i komfort, którego potrzebuje
Kiedy słychać głośne fajerwerki , naturalnym jest, że Twój pies szuka u Ciebie wsparcia – w końcu to Ty zapewniasz bezpieczeństwo, ochronę i miłość. Zachowaj spokój, aby dodać im pewności siebie i zapewnić im tyle – lub tak mało – kontaktu fizycznego, ile potrzebują.
Niektóre psy odczują komfort podczas przytulania się do Ciebie, inne będą szczęśliwsze, wiedząc, że jesteś w pobliżu. Jeśli rozprasza je gra, trening lub po prostu zabawki do podawania jedzenia, takie jak wypchane kongi, maty licki itp., mogą one pomóc im pomyśleć o czymś innym – ale naprawdę zestresowany pies nie może jeść, więc nie rób tego zdziwisz się, jeśli odmówią nawet ulubionych kąsków.
4. Spróbuj zamaskować hałas grzmotu
Fajerwerki mogą być szczególnie przerażające dla psów, ponieważ słyszą je ze znacznie większej odległości niż my, a jeśli wszystko inne jest ciche, huki wydają się jeszcze głośniejsze! Spróbuj włączyć telewizor lub radio, prowadzić głośną rozmowę (nawet jeśli tylko z psem!) i żyć normalnie.
5. Zasuń zasłony
Oprócz minimalizacji hałasu, powinieneś także rozważyć zasunięcie zasłon lub żaluzji, aby zablokować błyski fajerwerków , które mogą być dodatkowo niepokojące dla Twojego psa.
6. Porozmawiaj ze swoim weterynarzem
Jeśli Twój pies wykazuje nadmierny strach przed ogniem, a zwłaszcza jeśli jego stan się nasila, powinieneś porozmawiać ze swoim weterynarzem. Twój weterynarz może zalecić leki lub terapie uzupełniające, które mogą pomóc w ciężkich przypadkach, ponieważ jest to obszar, w którym dostępnych jest kilka nowych metod leczenia.
7. Uzyskaj pomoc na przyszłość
Jest to problem behawioralny, który nie zniknie bez pomocy. O wiele lepiej jest zapobiegać niepokojowi i strachowi, jakie niesie ze sobą fobia dźwiękowa, niż mieć do czynienia z spanikowanym psem. Znajdź akredytowanego behawiorystę, który pomoże Ci wyleczyć fobię hałasową Twojego psa, dzięki czemu przyszłe wieczory będą… mniej straszne dla Twojego psa.
1 Comments