Łajka Jakucka – Opis rasy i charakterystyka

Łajka Jakucka. Poznaj niezwykłego towarzysza prosto z mroźnych krain Jakucji - Łajkę Jakucką! Ten fascynujący pies, wywodzący się z surowej północnej Rosji, to nie tylko doskonały pies zaprzęgowy, ale przede wszystkim oddany członek rodziny.

Łajka Jakucka Opis Rasy

Łajka Jakucka. Poznaj niezwykłego towarzysza prosto z mroźnych krain Jakucji – Łajkę Jakucką! Ten fascynujący pies, wywodzący się z surowej północnej Rosji, to nie tylko doskonały pies zaprzęgowy, ale przede wszystkim oddany członek rodziny.

Łajka Jakucka, znana również pod wieloma innymi nazwami, takimi jak Yakut Laika czy Polarmaya, to prawdziwy skarb dla miłośników psów. Jej puszysty wygląd i ciepłe usposobienie sprawiają, że szybko staje się ulubieńcem całej rodziny. Szczególnie silną więź tworzy z dziećmi, z którymi dorasta.

Ten energiczny czworonóg wymaga jednak sporej dawki uwagi i aktywności. Jeśli jesteś gotów poświęcić mu dużo czasu i zapewnić odpowiednią ilość ruchu, zyskasz niezwykle lojalnego i kochającego kompana.

Rozważając adopcję Łajki Jakuckiej, warto w pierwszej kolejności zwrócić się do schronisk lub organizacji ratujących psy. Jeśli jednak zdecydujesz się na zakup szczeniaka, pamiętaj o wyborze odpowiedzialnego hodowcy. Taki hodowca dba o zdrowie i dobrostan swoich psów, przeprowadza niezbędne badania i zapewnia szczeniętom najlepsze warunki rozwoju.

Łajka Jakucka to więcej niż zwykły pies – to prawdziwy przyjaciel, który wniesie do twojego domu radość, miłość i odrobinę ducha dalekiej Północy!

Podstawowe informacje – Łajka Jakucka

 • Pochodzenie: Region Jakucji w Rosji
 • Grupa: Psy pracujące
 • Rozmiar: Średni
 • Waga: 18-25 kg
 • Długość życia: 10-12 lat
 • Sierść: Podwójna, z gęstym, miękkim podszerstkiem i szorstką, odporną na warunki atmosferyczne okrywą włosową. Umaszczenie typowo czarno-białe, całkowicie białe lub białe z plamami.
 • Temperament: Inteligentny, lojalny i opiekuńczy
 • Potrzeby ruchowe: Wysokie
 • Potrzeby szkoleniowe: Umiarkowane do trudnych
 • Problemy zdrowotne: Ogólnie zdrowa rasa, ale może być podatna na niektóre schorzenia, takie jak dysplazja stawu biodrowego, dysplazja stawu łokciowego i problemy z oczami
 • Łajka Jakucka jest blisko spokrewniona z Husky Syberyjskim.
 • Obecnie AKC (American Kennel Club) oficjalnie uznaje Łajkę Jakucką, podczas gdy Międzynarodowa Federacja Kynologiczna (FCI) wyróżnia trzy odrębne rasy Łajek: Łajkę Zachodniosyberyjską, Łajkę Wschodniosyberyjską i Łajkę Rosyjsko-Europejską.

Przegląd Łajki Jakuckiej

Łajka Jakucka, często nazywana po prostu Łajką Jakucką, to wytrzymała i wszechstronna rasa psów pochodząca z Republiki Sacha w Rosji, regionu znanego z surowego klimatu i trudnego terenu. Rasa ta słynie z wyjątkowej zdolności adaptacji do ekstremalnie zimnych warunków pogodowych, co czyni ją cennym nabytkiem dla rdzennych mieszkańców tego regionu. Łajki Jakuckie to psy średniej wielkości, charakteryzujące się silnym, umięśnionym ciałem i posiadające gęstą, podwójną okrywę włosową, która izoluje je od mroźnych temperatur syberyjskiej dziczy. Są wysoce wykwalifikowanymi myśliwymi i doskonale sprawdzają się w różnych rolach, w tym jako psy zaprzęgowe, myśliwskie i stróżujące, co czyni je nieocenionymi towarzyszami dla lokalnych społeczności na Syberii.

Łajki Jakuckie znane są ze swojej inteligencji, lojalności i niezależności, co czyni je doskonałymi psami pracującymi i oddanymi pupilami rodzinnymi. Pomimo swojego mocnego wyglądu, są zazwyczaj przyjazne i czułe wobec swoich właścicieli, co sprawia, że nadają się do gospodarstw domowych, które mogą zapewnić im niezbędną stymulację fizyczną i umysłową. Dziedzictwo tej rasy i jej unikalne przystosowanie do surowego syberyjskiego środowiska czynią ją fascynującą i pożądaną rasą dla tych, którzy doceniają jej historię i cenią jej umiejętności zarówno jako psów pracujących, jak i kochających towarzyszy.

Najważniejsze cechy Łajki Jakuckiej

 • Północne dziedzictwo: Łajka Jakucka pochodzi z zimnych i surowych regionów Jakucji na Syberii, gdzie od wieków prosperuje jako wytrzymały pies pracujący.
 • Wszechstronny pies pracujący: To wszechstronne psy pracujące, tradycyjnie wykorzystywane do polowania, pasterstwa i ciągnięcia sań, co podkreśla ich zdolności adaptacyjne i wytrzymałość.
 • Odporność na zimno: Psy te posiadają grubą, podwójną okrywę włosową, która zapewnia doskonałą izolację, pozwalając im wytrzymać ekstremalne niskie temperatury.
 • Niezależność i inteligencja: Łajki Jakuckie znane są ze swojej inteligencji i niezależnego myślenia, co może być zarówno zaletą, jak i wyzwaniem w trakcie szkolenia.
 • Lojalność i opiekuńczość: Są niezwykle lojalne wobec swoich rodzin i potrafią być opiekuńcze, co czyni je skutecznymi psami stróżującymi.
 • Umiarkowana wielkość: Są psami średniej wielkości, co sprawia, że dobrze adaptują się zarówno do życia w mieście, jak i na wsi.
 • Energiczność i aktywność: Łajki Jakuckie mają wysoki poziom energii i wymagają regularnych ćwiczeń oraz stymulacji umysłowej, aby pozostać szczęśliwymi i zdrowymi.

Historia – Łajka Jakucka

Istnieją dowody na to, że rasa Łajka Jakucka istnieje od około 8000 lat. Pochodzi ona z obszaru Rosji, gdzie znaleziono szczątki wilków sprzed 40 000 lat, a wielu miłośników i badaczy rasy uważa, że Łajka Jakucka może być z nimi spokrewniona. Tradycyjnie Sahka, lud starożytnej Jakucji, szkolili Łajkę Jakucką jako psa zaprzęgowego. W szczególnie surowych zimach tego regionu, Sahka polegali na psach zaprzęgowych takich jak Łajka Jakucka do transportu towarów i pomocy w polowaniach. Często określa się je mianem oryginalnych psów zaprzęgowych, ponieważ już w XVII wieku przedstawiano je ciągnące sanie.

Łajka Jakucka nie była jednak traktowana wyłącznie jako pies pracujący. Przez tysiące lat hodowcy pracowali nad wyeliminowaniem agresji wobec ludzi, czyniąc z nich jednocześnie doskonałe psy towarzyszące. American Kennel Club (AKC) uznał rasę w 2004 roku, dodając Łajkę Jakucką do grupy Foundational Stock Service.

Ta przyjazna rasa nie jest szeroko znana poza rodzimą Rosją, ale jej otwarta osobowość i zachwycające cechy sprawiają, że staje się coraz bardziej popularna na całym świecie.

Rozmiar

Samce Łajki Jakuckiej mają w kłębie około 53 do 58 cm wysokości i ważą od 23 do 30 kg. Samice Łajki Jakuckiej mogą być nieco niższe, osiągając 51 do 56 cm w kłębie, ale również ważą od 23 do 30 kg.

Należy jednak pamiętać, że wiele psów może być większych lub mniejszych od średniej dla swojej rasy.

Osobowość Łajki Jakuckiej

Rasa Łajka Jakucka ewoluowała wraz z ludźmi przez tysiące lat, nic więc dziwnego, że psy te są tak przywiązane i lojalne wobec swoich opiekunów. Ponieważ bliska relacja z ludźmi jest zapisana w ich DNA, Łajka Jakucka nie będzie szczęśliwa w domu, gdzie musiałaby spędzać długie godziny w samotności. Ta starożytna rasa uwielbia być w centrum wydarzeń, nieustannie wchodząc w interakcje ze swoimi ludźmi. Dlatego właśnie Łajka Jakucka jest tak wspaniałym psem rodzinnym.

Jako inteligentna rasa, Łajka Jakucka jest stosunkowo łatwa do wyszkolenia. Najlepiej sprawdza się pozytywne wzmacnianie. Twoja Łajka Jakucka może być uparta lub sprawiać trudności w szkoleniu, jeśli czuje, że nie poświęcasz jej tyle uwagi, ile jej zdaniem zasługuje. Zaplanowanie sesji zabawowych przed i po treningu może pomóc w rozwiązaniu tego problemu.

Łajki Jakuckie to psy średniej wielkości i mogą dobrze radzić sobie w każdym mieszkaniu, pod warunkiem, że mają swój własny kąt oraz dużo czasu na zabawę i przytulanie z tobą. Przestrzeń w ogrodzie jest zdecydowanie atutem, ale pamiętaj, że Łajka Jakucka będzie chciała, żebyś był tam i bawił się z nią!

Jeśli pracujesz z domu lub mieszkasz w środowisku, gdzie zawsze ktoś jest obecny, ta rasa może być dla ciebie idealnym wyborem.

Zdrowie – Łajka Jakucka

Łajki Jakuckie są generalnie zdrowe, ale jak wszystkie rasy, mogą być podatne na pewne schorzenia. Nie wszystkie Łajki Jakuckie będą cierpieć na którąkolwiek z tych chorób, ale ważne jest, aby być ich świadomym, jeśli rozważasz tę rasę. Niektóre z częstszych problemów zdrowotnych, na które cierpią Łajki Jakuckie, to:

 • Dysplazja łokcia: Jest to powszechna choroba ortopedyczna u psów, szczególnie dużych ras. Występuje, gdy dochodzi do nieprawidłowego rozwoju stawu łokciowego, powodując ból, kulawizny i zmniejszoną mobilność. Nieleczona może z czasem prowadzić do artretyzmu. Dysplazję łokcia zwykle diagnozuje się za pomocą rentgena, a leczenie może wymagać interwencji chirurgicznej.
 • Dysplazja bioder: To kolejne zaburzenie ortopedyczne często spotykane u psów, zwłaszcza większych ras. Polega na nieprawidłowym ukształtowaniu stawu biodrowego, prowadzącym do niestabilności i zużycia z czasem. Psy z dysplazją bioder mogą odczuwać ból, kulawizny i trudności w poruszaniu się. Choroba ta jest dziedziczna i można ją zdiagnozować za pomocą rentgena. Opcje leczenia mogą obejmować leki, kontrolę wagi, fizjoterapię lub zabiegi chirurgiczne, takie jak wymiana stawu biodrowego.
 • Skręt żołądka (rozszerzenie i skręt żołądka): Jest to stan zagrażający życiu, który może wystąpić u niektórych ras o głębokiej klatce piersiowej. Polega na skręceniu żołądka, co może uwięzić gaz i pokarm, powodując szybkie rozszerzenie i potencjalne zablokowanie przepływu krwi. Objawy obejmują opuchnięty brzuch, niepokój, nieudane próby wymiotów i skrajne cierpienie. Skręt żołądka wymaga natychmiastowej pomocy weterynaryjnej, ponieważ może prowadzić do wstrząsu i śmierci, jeśli nie zostanie szybko wyleczony. Często konieczna jest interwencja chirurgiczna.
 • Choroby oczu, w tym zaćma: Psy mogą rozwijać różne schorzenia oczu, w tym zaćmę, która polega na zmętnieniu soczewki oka. Zaćma może prowadzić do upośledzenia wzroku lub ślepoty, jeśli nie jest leczona. Może być spowodowana czynnikami genetycznymi, starzeniem się lub innymi problemami zdrowotnymi. Zaćmę zazwyczaj diagnozuje się poprzez kompleksowe badanie oka przeprowadzone przez weterynarza lub okulistę weterynaryjnego. Opcje leczenia mogą obejmować operację usunięcia zaćmy i przywrócenia wzroku, choć nie wszystkie przypadki wymagają interwencji chirurgicznej.

Opieka

Jak w przypadku wszystkich psów, powinieneś regularnie przeprowadzać kontrole weterynaryjne swojej Łajki Jakuckiej, aby być na bieżąco ze szczepieniami i wcześnie wykrywać potencjalne problemy zdrowotne. Twój weterynarz pomoże Ci opracować rutynę opieki, która utrzyma Twojego psa w zdrowiu.

Łajka Jakucka może być skłonna do przybierania na wadze, a jednocześnie ma wysoki poziom energii. Upewnij się, że Twój pies ma co najmniej jeden dobry, trwający od pół godziny do godziny spacer dziennie, z kilkoma aktywnymi sesjami zabawowymi i krótszymi spacerami. Ta rasa uwielbia również indywidualny czas zabawy ze swoimi ulubionymi ludźmi, co jest świetnym sposobem na utrzymanie Łajki Jakuckiej w dobrej formie.

Codziennie sprawdzaj uszy psa pod kątem zanieczyszczeń i pasożytów oraz czyść je zgodnie z zaleceniami weterynarza. Przycinaj pazury psa zanim staną się zbyt długie – zwykle raz lub dwa razy w miesiącu. Nie powinny stukać o podłogę. Twój groomer może pomóc w tej kwestii.

Dbaj również o zdrowie jamy ustnej psa. Powinieneś szczotkować jego zęby codziennie. Jeśli Twoja Łajka Jakucka nie jest szczególnie zadowolona z tego, że szczotkujesz jej zęby, możesz poprosić weterynarza o wskazówki, jak prawidłowo to robić.

Żywienie Łajki Jakuckiej

Idealna dieta dla Łajki Jakuckiej powinna być sformułowana dla rasy średniej wielkości o wysokim poziomie energii. Utrzymuj swoją Łajkę Jakucką zdrową i szczęśliwą, odmierzając jej porcje i karmiąc ją dwa razy dziennie, zamiast pozostawiać jedzenie przez cały czas.

Jak w przypadku wszystkich psów, potrzeby żywieniowe Łajki Jakuckiej będą się zmieniać od szczenięctwa do dorosłości i będą nadal ewoluować w wieku senioralnym. Powinieneś zapytać swojego weterynarza o zalecenia dotyczące diety Łajki Jakuckiej, ponieważ istnieje zbyt wiele różnic między poszczególnymi psami – w tym waga, energia i stan zdrowia – aby móc dać konkretne zalecenie.

Pamiętaj, że odpowiednie żywienie jest kluczowe dla zdrowia i dobrego samopoczucia Twojego psa. Wysokiej jakości karma, dostosowana do wieku, wielkości i poziomu aktywności Twojego psa, powinna stanowić podstawę jego diety. Unikaj przekarmiania, nawet jeśli Twój pies prosi o więcej – nadwaga może prowadzić do problemów zdrowotnych.

Zawsze zapewniaj świeżą wodę do picia. Jeśli zauważysz jakiekolwiek zmiany w apetycie lub wadze Twojego psa, skonsultuj się z weterynarzem, gdyż mogą one być oznaką problemów zdrowotnych.

Umaszczenie i Pielęgnacja Łajki Jakuckiej

Łajka Jakucka posiada podwójną okrywę włosową, składającą się z miękkiego, gęstego podszerstka i nieco szorstszej sierści wierzchniej. Podobnie jak inne rasy z podwójną okrywą włosową, Łajka Jakucka przechodzi sezonowe linienie, zwane również “zrzucaniem” sierści. W tym okresie pamiętaj, aby szczotkować ją codziennie, co pomoże w procesie linienia i zapobiegnie pokryciu podłogi warstwą sierści.

Ich podwójna okrywa włosowa występuje w wielu kolorach, w tym białym, szarym, czarnym i brązowym. Najczęściej rasa ta jest czarno-biała, ale niektóre Łajki Jakuckie są trójkolorowe: czarno-biało-brązowe.

Mimo że okrywa włosowa Łajki Jakuckiej ma za zadanie chronić ją przed surowymi warunkami klimatycznymi, ważne jest, aby nie pozostawiać psa w żadnej ekstremalnej temperaturze, zarówno wysokiej, jak i niskiej. Pamiętaj też, aby nakładać krem przeciwsłoneczny na miejsca na pysku Łajki Jakuckiej lub jaśniejsze obszary sierści.

Regularna pielęgnacja jest kluczowa dla utrzymania zdrowej sierści Łajki Jakuckiej. Poza okresem intensywnego linienia, wystarczy szczotkować psa 2-3 razy w tygodniu, aby usunąć luźne włosy i zapobiec splątaniu sierści. Kąpiele nie powinny być zbyt częste, aby nie naruszać naturalnej ochrony skóry psa – zazwyczaj wystarczy kąpać Łajkę Jakucką co kilka miesięcy lub gdy jest naprawdę brudna.

Pamiętaj również o regularnym sprawdzaniu i czyszczeniu uszu, przycinaniu pazurów oraz pielęgnacji zębów, co jest istotną częścią ogólnej opieki nad psem.

Łajka Jakucka a Dzieci i Inne Zwierzęta

Łajki Jakuckie są niezwykle przyjazne dla ludzi, w tym dla dzieci. Ta puszysta rasa może być wesoła, ale jest też nieco powściągliwa, co zmniejsza ryzyko przypadkowego przewrócenia mniejszego dziecka. Niemniej jednak ważne jest, aby nauczyć dzieci w każdym wieku, jak prawidłowo obchodzić się z Łajką Jakucką.

Jeśli chodzi o inne zwierzęta, Łajka Jakucka dobrze dogaduje się z innymi psami, szczególnie jeśli są wychowywane razem. W końcu jest to rasa psów zaprzęgowych, więc są przyzwyczajone do podróżowania w grupach!

Co do kotów lub innych małych zwierząt, Łajka Jakucka może mieć nieco rozwinięty instynkt łowiecki, ale konsekwentne szkolenie powinno pomóc w ograniczeniu niepożądanego zachowania polegającego na gonieniu. Pamiętaj, aby przedstawiać Łajkę Jakucką innym zwierzętom w domu w spokojnym i kontrolowanym środowisku.

Oto kilka dodatkowych wskazówek:

 1. Zawsze nadzoruj interakcje między psem a małymi dziećmi.
 2. Ucz dzieci, aby szanowały przestrzeń osobistą psa i nie przeszkadzały mu podczas jedzenia lub odpoczynku.
 3. Socjalizuj swojego psa od młodego wieku z różnymi ludźmi i zwierzętami, aby wyrósł na zrównoważonego dorosłego osobnika.
 4. Jeśli wprowadzasz nowe zwierzę do domu, gdzie już mieszka Łajka Jakucka, rób to stopniowo i pod nadzorem.
 5. Pamiętaj, że każdy pies jest indywidualnością – nawet jeśli rasa generalnie dobrze radzi sobie z dziećmi i innymi zwierzętami, zawsze obserwuj swojego psa i reaguj odpowiednio na jego zachowanie.

Grupy Ratownicze dla Łajki Jakuckiej

Organizacje ratownicze specjalizujące się konkretnie w Łajkach Jakuckich mogą być trudne do znalezienia, ponieważ jest to rzadka rasa. Jednakże, zawsze możesz skontaktować się z krajowym klubem rasy, który może pokierować Cię we właściwym kierunku.

Alternatywnie, możesz rozważyć kontakt z organizacjami ratowniczymi dla Husky Syberyjskich, ponieważ Łajka Jakucka jest blisko spokrewniona z tą rasą.

W ostateczności, możesz spróbować skontaktować się z organizacjami ratowniczymi, które zajmują się różnymi rasami psów.

Oto kilka dodatkowych sugestii:

 1. Sprawdź lokalne schroniska dla zwierząt – czasami rzadkie rasy trafiają tam przypadkowo.
 2. Skontaktuj się z hodowcami Łajek Jakuckich – mogą oni wiedzieć o psach tej rasy potrzebujących nowego domu.
 3. Rozważ adopcję psa w typie północnym – może nie być czystej krwi Łajką Jakucką, ale może mieć podobne cechy.
 4. Śledź media społecznościowe i fora internetowe poświęcone Łajkom Jakuckim i innym rasom północnym – czasami pojawiają się tam ogłoszenia o psach do adopcji.
 5. Bądź cierpliwy – znalezienie Łajki Jakuckiej do adopcji może zająć trochę czasu, ale warto czekać na odpowiedniego psa.
 6. Rozważ adopcję starszego psa – często są one trudniejsze do umieszczenia, ale mogą być wspaniałymi towarzyszami.

Pamiętaj, że adopcja psa to poważna decyzja. Upewnij się, że jesteś gotowy na opiekę nad Łajką Jakucką, biorąc pod uwagę jej potrzeby związane z aktywnością, pielęgnacją i socjalizacją.

Łajka Jakucka grupa na FB

Mateusz:
Related Post