Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Stworzyli genetycznie zmodyfikowane szczenięta przypominające wymarłe wilki

Szczenięta przypominające wymarłe wilki. W USA, w ściśle strzeżonej lokalizacji, żyją obecnie trzy wyjątkowe wilki. Ich śnieżnobiała sierść, potężne szczęki i masa ciała zbliżająca się do 80 kg to nie przypadek – to efekt zaawansowanej inżynierii genetycznej. Naukowcy z firmy Colossal Biosciences ogłosili narodziny genetycznie zmodyfikowanych szczeniąt, które mają przypominać wymarłe ponad 10 tysięcy lat temu wilki straszne (Canis dirus).

Sznaucer 5 1
Szczenięta przypominające wymarłe wilki

Choć nowe wilki nie są prawdziwymi wilkami strasznymi, to naukowcy wykorzystali DNA wydobyte z pradawnych szczątków – zęba sprzed 13 000 lat z Ohio i fragmentu czaszki sprzed 72 000 lat z Idaho – aby odwzorować wybrane cechy tych drapieżników. Przebadane geny zostały zmodyfikowane przy użyciu technologii CRISPR, a następnie wprowadzone do komórki jajowej psa domowego. Ciąża również przebiegała u surogatek z tej samej gatunkowej linii.

Sznaucer 6 1
Szczenięta przypominające wymarłe wilki

Nowonarodzone wilki osiągną docelowo około 140 funtów (czyli blisko 64 kg), a ich wygląd faktycznie może przypominać mityczne wilki straszne znane z epoki lodowcowej. Jednak według naukowców z zewnątrz, takich jak biolog Vincent Lynch z Uniwersytetu w Buffalo, to wciąż tylko powierzchowne podobieństwo.

Nie jesteśmy w stanie w pełni przywrócić wymarłego gatunku, możemy jedynie stworzyć coś, co wygląda podobnie – podkreśla.

Sznaucer 8 1
Szczenięta przypominające wymarłe wilki

Brak dzikich rodziców, od których młode mogłyby nauczyć się zachowań łowieckich i społecznych, także sprawia, że nawet jeśli wyglądają jak wilki straszne, ich zachowanie będzie inne.

Prawdopodobnie nigdy nie nauczą się ostatecznego ruchu, jakim było powalenie ogromnego jelenia – mówi Matt James, specjalista ds. opieki nad zwierzętami w Colossal.

To nie pierwszy projekt firmy Colossal – wcześniej zapowiadano próby stworzenia organizmów przypominających mamuty włochate i dodo. Ale równolegle z eksperymentami nad wilkami strasznymi, naukowcy ogłosili także sukces w klonowaniu czterech rzadkich wilków czerwonych z południowo-wschodnich rejonów USA. Zabieg miał na celu wzmocnienie puli genetycznej tego zagrożonego gatunku, który przetrwał niemal wyłącznie w niewoli.

Zrzut ekranu 2025 04 09 114553
Szczenięta przypominające wymarłe wilki

Choć eksperci tacy jak Christopher Preston z Uniwersytetu Montany widzą w tym postępie potencjał dla przyszłości ochrony zagrożonych gatunków, to podkreślają również ograniczenia i etyczne wyzwania. Sam proces pozyskiwania komórek do klonowania – choć mniej inwazyjny niż inne metody – nadal wymaga np. usypiania dzikich osobników w celu pobrania krwi.

Projekt przyciągnął uwagę nawet na szczeblu rządowym – przedstawiciele Colossal spotkali się w marcu z urzędnikami Departamentu Spraw Wewnętrznych USA. Sekretarz Doug Burgum określił to jako „eksplozję naukowego zachwytu”, choć inni badacze studzą entuzjazm, przypominając, że żadne laboratoryjne stworzenie nie odtworzy w pełni funkcji ekologicznych dawno wymarłych gatunków.

Choć szczenięta z białą sierścią i silnymi szczękami są imponującym osiągnięciem biotechnologii, pytanie pozostaje otwarte: czy naprawdę da się przywrócić naturę z przeszłości, czy tylko ją naśladować?