Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Canicross czym jest – poradnik dla początkujacych.

Czym jest Canicross i czego potrzebujesz, aby zacząć? Dowiedz się wszystkiego, co musisz wiedzieć!

Jeśli jesteś typem osoby wyczynowej, wysportowanej i posiadasz psa o podobnych upodobaniach, Canicross może być spełnieniem marzeń dla Was obojga. Tutaj omawiamy wszystko, co musisz wiedzieć o sporcie, który powstał w Europie i zyskuje popularność na całym Świecie!.

Czym jest canicross?

Canicross to stosunkowo nowy sport w Polsce, który obejmuje biegi przełajowe z psami. Jest opisywany jako „zasilany przez psa”, ponieważ twój pies jest przymocowany do ciebie za pomocą uprzęży – chodzi o to, że biegniesz razem jako zespół z tobą jako kierowcą, wykrzykując wskazówki z tyłu, podczas gdy twój wierny pies prowadzi.

Canicross to świetny sposób, aby zarówno Ty, jak i Twój pies rozpoczęli pełen zabawy fitness. Daje również szansę na poprawę umiejętności komunikacyjnych z psem, ponieważ jest to zwykle produkt uboczny każdej aktywności zespołowej.

Jakie są najlepsze rasy psów dla Canicross?

Biorąc pod uwagę, że jest to sport, który wymaga zarówno zwinności, jak i wytrzymałości, warto skonsultować się z weterynarzem przed wyruszeniem na otwarte szlaki, które planujesz pokonać. Ogólnie rzecz biorąc, większość ras psów powinna teoretycznie mieć możliwość uczestniczenia w tym sporcie, chociaż psy pracujące mają najbardziej naturalną budowę do biegania na odległość. Oto niektóre z najlepszych ras psów dla Canicross:

Border collie

Canicross. Border Collie to bardzo inteligentna rasa psów

Border Collie są bardzo inteligentne i niesamowicie wysportowane. Jeśli kiedykolwiek widziałeś Collie biorące udział w próbach psów pasterskich, będziesz w stanie powiedzieć, jak dobrze radzą sobie z wykonywaniem zadań i bieganiem. Ich podwójna warstwa futra chroni je również przed niskimi temperaturami.

Labrador Retriever

Labrador Retriever to świetna wszechstronna rasa psów

Labrador retrievery są stosunkowo łatwe do wyszkolenia i są hodowane do ścigania. Te psy mogą być świetne do Canicross, ale ich muskularna sylwetka może cię pociągnąć, jeśli nie będziesz ostrożny.

Wyżeł weimarski

Wyżeł weimarski to świetny pies do canicross

Wyżeł weimarski to psy łowne na więcej niż jeden sposób. Wyhodowane dla ich energii i wytrzymałości, te „Srebrne Duchy” cieszą się mnóstwem ćwiczeń. Te duże psy mogą być dość silne.

Owczarek niemiecki

Owczarki niemieckie to mądra i aktywna rasa psów

Owczarki niemieckie lub owczarki alzackie, jak się je często nazywa, są naprawdę mądrymi psami i dość szybko uczą się nowych rzeczy. Wiele owczarków niemieckich ma problemy z dysplazją stawu biodrowego, więc przed wyruszeniem w dłuższą metę skonsultuj się z weterynarzem.

Co musisz wiedzieć przed bieganiem z psem?

Pamiętaj, że niektóre rasy mogą uważać, że ekstremalne odległości są nie do opanowania. Psom z krótkimi nosami lub psom o płaskiej twarzy bieganie na długich dystansach może być trudne i niebezpieczne. Psy o długiej lub ciężkiej sierści mogą nie ostygnąć tak szybko, więc bieganie w czasie upałów nie jest wskazane.

Pamiętaj również, że nawet jeśli nie jesteś ciągnięty przez psa, to on nadal prowadzi drogę, gdy jest do ciebie przywiązany, a zatem pewne napięcie mięśniowe jest nieuniknione. Każdy pies biorący udział w Canicrossie powinien mieć ukończone 18 miesięcy.

We wszystkich przypadkach warunkiem uczestnictwa w Canicrossie jest sprawność fizyczna i brak dolegliwości, takich jak trudności w oddychaniu czy nadwaga, dlatego też zgoda lekarza weterynarii jest najważniejsza.

Jakiego sprzętu potrzebujesz do Canicross?

Jak w przypadku każdego sportu, istnieje pewna ilość zestawu, którego będziesz potrzebować, aby bezpiecznie i wygodnie uczestniczyć w Canicrossie. Sprzęt, którego będziesz potrzebować, aby wziąć udział w Canicross to:

  • Szelki dla psa canicross
  • Pas canicross
  • Smycz z amortyzatorem
  • Buty do biegania
  • Kurtka wodoodporna (na wypadek, gdyby zaczęło padać!)
  • Woda pitna dla Twojego psa
  • Ręczniki do późniejszego sprzątania

Priorytetem powinny być odpowiednie szelki dla Twojego psa. To musi być tak wygodne, jak to tylko możliwe, z naciskiem na to, aby nie było żadnych ograniczeń w dopasowaniu. Na przykład, powinieneś unikać wszystkiego, co wbija się gdziekolwiek, szczególnie żeber, ponieważ utrudni to oddychanie Twojemu psu, a także będziesz chciał zapewnić dużą swobodę ruchów wokół szyi i talii.

Linia, do której podłączona jest uprząż, która również łączy się z tobą, to kolejna ważna cecha, zwłaszcza wysokość i długość, które muszą uwzględniać każde ciągnięcie psa, gdy biegniesz za nim. Możesz to wyregulować metodą prób i błędów na początku, ponieważ zauważysz problemy z oddychaniem lub lekko krzywy ruch, jeśli uprząż i linka nie są zsynchronizowane.

Długość linki powinna również uwzględniać twoją potrzebę, aby nie zaplątać się ani się o nią nie potknąć i mieć wbudowany element w stylu bungee, który zamortyzuje wszelkie wstrząsy, jeśli po drodze poczujesz nagłe szarpnięcie.

Twój własny strój musi mieścić się gdzieś pomiędzy bieganiem a joggingiem, z zachowaniem większej wytrzymałości i elastyczności niż zwykłej szybkości. Im szybciej zamierzasz biec, tym pewniejszy musi być pas przyczepiony do linki. Umiarkowane tempo powinno znaleźć wystarczająco mocny pas biodrowy, natomiast pas biodrowy, który jest dodatkowo zabezpieczony paskami wokół nóg, może być wart rozważenia dla szybszych biegaczy. Obuwie generalnie skorzysta na czymś podobnym do butów terenowych, ponieważ większość biegania odbędzie się poza drogą.

Gdzie najlepiej biegać z psem canicross?

Pamiętaj, że jest to sport przełajowy, więc mając to na uwadze, będziesz chciał spędzać jak najmniej czasu na drogach. Parki leśne i leśne szlaki w połączeniu z otwartymi polami będą łatwiejsze na nogach niż cokolwiek z betonem. Pamiętaj jednak, że dodanie twardszego podłoża pomoże zachować zdrową równowagę zużycia obu stóp i łap. Wyznaczenie zamierzonej trasy z wyprzedzeniem pomoże zapobiec wszelkim wpadkom.

Jeśli zdecydujesz się spróbować Canicross, najpierw zrób trochę wspólnego treningu, a przede wszystkim pamiętaj, aby cieszyć się sportem takim, jakim jest – świetną okazją, aby zadbać o formę i spędzić czas z najlepszym przyjacielem.

JAK ZNALEŹĆ ZAWODY W MOJEJ OKOLICY/KRAJU?

Większość krajów ma jedną lub więcej federacji. Na ich stronach internetowych i/lub na Facebooku można znaleźć informacje, takie jak daty, zasady wyścigów, wyniki itp.

My polecamy sprawdzać informację tutaj:

Polski związek psich zaprzęgów

aktywnizpsami.pl

 Dzieci w wieku powyżej 10 lat często mają szansę biegać jako juniorzy bez pomocy osoby dorosłej. Juniorzy i dorośli mogą biegać na krótkich dystansach (2-3 kilometry) lub na długich dystansach (4-8 kilometrów).

Większość wyścigów odbywa się z pojedynczymi startami co 15-30 sekund.

Zostaw komentarz