Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Dog Agility – Co to jest?

Dog Agility to sport dla Ciebie i Twojego psa. Jak każdy sport, także zwinność można trenować i rywalizować na różnych poziomach. Może to być miłe wspólne hobby dla Ciebie i Twojego psa w wolnym czasie lub możesz poważniej rywalizować na międzynarodowych zawodach na najwyższym poziomie – nie zapominając o dobrej zabawie!

dog agility

Czym jest dog agility?

Agility to psi sport, w którym pies jest prowadzony przez tor przeszkód. Korzenie tego sportu sięgają Anglii 1970, kiedy został stworzony jako sport pokazowy. Po raz pierwszy agility została pokazana publiczności na wystawie Crufts w 1978 roku. Nowy, szybki sport natychmiast wystartował i w ciągu kilku lat otrzymał oficjalny status psiego sportu w Wielkiej Brytanii. W dzisiejszych czasach agility jest jednym z najpopularniejszych psich sportów na całym świecie.

Zwinność można ćwiczyć ze wszystkimi psami, bez względu na wielkość. Dobrym sposobem na rozpoczęcie jest skontaktowanie się z lokalnym klubem agility lub doświadczonym trenerem, który pomoże Ci bezpiecznie rozpocząć nowe hobby. Nieważne, czy Twój pies jest szczeniakiem, czy dorosłym – wbrew powszechnemu przekonaniu, stare psy mogą nauczyć się nowych sztuczek!

Ważne jest, aby poruszać się na poziomie umiejętności psa, ponieważ istnieją poziomy od podstawowego do zaawansowanego. Możesz również przygotować szczeniaka do zwinności, bezpiecznie ucząc go podstawowych umiejętności zwinności, co znacznie ułatwi kontynuację, gdy szczeniak dorośnie.

Agility to sport

Agility to sport dla Ciebie i Twojego psa i jak każdy sport, można go trenować i rywalizować na różnych poziomach. Może to być fajne hobby dla Ciebie i Twojego psa lub możesz poważniej rywalizować na międzynarodowych zawodach na najwyższym poziomie – nie zapominając o dobrej zabawie!

Twój pies musi być zdrowy iw dobrej kondycji fizycznej, ponieważ zwinność psa jest wymagająca fizycznie, szczególnie dla psa. Aby uniknąć kontuzji, musisz skupić się na pielęgnacji mięśni, w tym na rozgrzewce i odpoczynku.

Agility to także sport dla przewodnika, który biega i porusza się szybko, więc musisz zadbać o własną kondycję. Pamiętaj, aby rozgrzać się przed treningiem agility, a potem rozciągać.

Dog Agility jest odpowiedni dla wszystkich psów i przewodników

Border Collie, owczarki i małe teriery to popularne rasy w zawodach agility, ale można ćwiczyć agility z każdą rasą. Tylko jeśli twój pies jest szczególnie mały lub ogromny, może nie zostać dopuszczony do zawodów. Ale zwinność może być też po prostu zabawą. Oznacza to, że możesz ruszać się i spędzać czas ze swoim psem, bez żadnych celów związanych z rywalizacją.

Nie ma też specjalnych wymagań dla handlerów. Twój wiek nie ma znaczenia, a przewodniki mają ponad 70 lat. Twoje umiejętności ruchowe również nie są przeszkodą. Jeśli jesteś fizycznie ograniczony, możesz to zrekompensować, wkładając dodatkowy wysiłek w pokonywanie odległości. Im bardziej uzdolniony jest twój pies, tym łatwiej jest dla ciebie.

Zawody Agility

Trasy zawodów Agility obejmują około dwudziestu różnych przeszkód: skoki, tunele, drągi i przeszkody kontaktowe, po których pies się gramoli. Podczas kursu przewodnik nie może dotykać psa ani przeszkód. Celem jest ukończenie trasy bez błędów i jak najszybciej. Podobnie jak w skokach przez przeszkody, możesz otrzymać błędy, jeśli Twój pies upuści poprzeczkę podczas skoku, odmówi podchodzenia do przeszkody lub nie trafi w strefę kontaktu. Trasa ma długość około 140-200 metrów, a psy mogą biec z prędkością do 5 m/s. Powierzchnia może być trawa, brud, guma lub specjalna mata.

Trasy Agility i kolejność różnych przeszkód różnią się w poszczególnych zawodach i to właśnie sprawia, że ​​Agility jest tak interesujące. Sędzia projektuje tor na zawodach, a przewodnicy mają pięć minut na przejście przez tor bez psów. W tych cennych pięciu minutach treserzy zapamiętują kolejność przeszkód i planują strategię ich manewrowania.

Psy są podzielone na różne grupy według wielkości i doświadczenia w zawodach. Przepisy dotyczące podziału psów na różne grupy różnią się w zależności od kraju. W Europie poziomy są definiowane przez definicje FCI, które obejmują poziomy umiejętności od 1 do 3 oraz poziomy wielkości od 1 do 3 (mały, średni i duży). 

Psy mogą startować w zawodach w określonym wieku (zwykle około 18 miesięcy), a zasady różnią się w różnych krajach. Rywalizacja zaczyna się na najniższym poziomie z najłatwiejszymi trasami. Gdy zdobędą doświadczenie i pomyślnie ukończą niższe poziomy, psy mogą przejść do bardziej wymagających poziomów.

Popularna jest rywalizacja w zwinności; jest to miły sposób na spędzenie czasu z psem i innymi właścicielami psów. W wielu krajach odbywają się regularne zawody agility, nawet w większość weekendów. Na arenie międzynarodowej najważniejsze konkursy to Mistrzostwa Świata i European Open. W tych surowych i wymagających zawodach biorą udział setki najlepszych drużyn, a różnice czasowe są mierzone w setnych częściach sekundy.

Zostaw komentarz