Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

10 sposobów na okazywanie psu miłości. Wyznaj ją w psim języku

Okazywanie psu miłości. Miłość jest uniwersalnym językiem, który łączy zarówno ludzi, jak i naszych czworonożnych przyjaciół. Choć doskonale wiemy, jak bardzo kochamy naszego uroczego pupila – mimo okazjonalnych incydentów z przegryzaniem kapci – czy on również to wie? Oto jak pokazać swojemu psu, że uczucia są wzajemne.

1. Okazywanie psu miłości – Używaj mimiki twarzy

Dodaj naglowek 2024 07 09T111141.960

Jednym z najlepszych sposobów na pokazanie psu, że go kochamy, jest okazywanie radości poprzez mimikę twarzy. Psy chcą, abyśmy byli szczęśliwi; są empatyczne i potrafią wyczuć, kiedy jesteśmy przygnębieni. Kiedy pies podnosi do nas brwi, to znak, że cieszy się z naszego widoku. Podnoszenie własnych brwi i uśmiechanie się do psa daje mu znać, że jesteśmy radośni i zrelaksowani, co z kolei wprawia go w dobry nastrój. Im więcej mimiki używasz, witając swojego czworonożnego przyjaciela, tym bardziej wyjątkowo się poczuje.

2. Okazywanie psu miłości – Rozmawiaj ze swoim psem

Rozmowa ze swoim psem wcale nie jest tak szalona, jak mogłoby się wydawać. Badania wykazały, że psy przetwarzają język podobnie jak ludzie. Lewa część mózgu zajmuje się tym, co mówimy, podczas gdy prawa analizuje, jak to mówimy. Oznacza to, że mówienie do psa w pozytywnym, radosnym tonie może wywołać pozytywne reakcje. Nie przestawaj więc mówić „spacerek”, „aport” czy „dobry piesek”. Dłuższe rozmowy czy czytanie swojemu przyjacielowi mogą go również uspokoić.

3. Okazywanie psu miłości – Przytulaj się do swojego psa

Dodaj naglowek 2024 07 09T110912.762

Kto nie lubi dobrej drzemki? Kiedy Twój pies przychodzi i kładzie się obok Ciebie, uznaje Cię za członka swojej „watahy”. To znak, że czuje się bezpiecznie i komfortowo w Twoim towarzystwie. Nie zrywaj się nagle ani nie odpychaj go; jeśli masz czas, po prostu połóż się obok niego – nawet jeśli tylko na kilka minut – lub po prostu przytul się do niego. Nie ma wielu lepszych uczuć niż tulenie się do swojego futrzanego przyjaciela, więc zrelaksuj się i ciesz się tymi wyjątkowymi chwilami.

4. Okazywanie psu miłości – Wykorzystuj trening jako formę więzi

Niezależnie od wieku Twojego psa, trening jest doskonałym sposobem na wzmocnienie więzi między Wami. Psy uwielbiają się uczyć. Nauczanie ich nowych sztuczek lub komend nie tylko wzmocni Waszą więź poprzez budowanie zaufania i komunikacji, ale także utrzyma Twojego psa w dobrej formie, zapobiegając nudzie lub stresowi. Regularne sesje treningowe staną się częścią rutyny, którą Twój pupil pokocha. Pozytywne wzmocnienie w postaci smakołyków – w umiarkowanych ilościach – dodatkowo wzmocni Waszą więź.

5. Okazywanie psu miłości – Pozbądź się rozpraszaczy

Dodaj naglowek 2024 07 09T110945.971

Od mediów społecznościowych po niekończące się seriale, jesteśmy otoczeni wszelkiego rodzaju rozpraszaczami. Jeśli Twój pies potrzebuje uwagi lub okazuje Ci uczucia, ale Ty jesteś zbyt zajęty przeglądaniem telefonu, może to mieć bardzo negatywny wpływ na jego samopoczucie. Zaniedbanie technologiczne może sprawić, że poczuje się samotny lub niechciany, co może prowadzić do lęków lub problemów behawioralnych. Nasze psy to więcej niż tylko zwierzęta; zasługują na naszą pełną, niepodzielną uwagę. Odłóż telefon i weź za łapę zamiast.

6. Okazywanie psu miłości – Patrz mu w oczy

Znasz to uczucie, gdy patrzysz w oczy osobie, którą kochasz. Jakby było to możliwe z psem? Patrzenie w piękne, szczenięce oczy swojego psa nie tylko pokaże mu, jak bardzo go kochasz, ale również sprawi, że poczujesz się lepiej. Pamiętaj o hormonach szczęścia, o których wspomnieliśmy wcześniej; ten prosty kontakt twarzą w twarz może zwiększyć poziom oksytocyny zarówno u psów, jak i u ludzi. Im dłużej trwa spojrzenie, tym większe uwalnianie tego hormonu. Jednak należy stosować ten rodzaj kontaktu wzrokowego tylko z psami, które dobrze znamy.

7. Okazywanie psu miłości – Masuj jego uszy

Dodaj naglowek 2024 07 09T111009.041

Fizyczne okazywanie uczuć to kolejny sposób na wywołanie przyjemnego uwalniania oksytocyny. Psy mają dużą liczbę receptorów czuciowych w uszach, więc delikatne ich masowanie przynosi radość i komfort. Głaskanie lub delikatne drapanie jakiejkolwiek części ciała psa pokazuje ciepło i miłość, a jest także doskonałym sposobem na utrzymanie silnej więzi. To również świetny sposób na poprawę Twojego nastroju. Zawsze jednak obserwuj reakcję psa. Nadmierne głaskanie niektórych psów, zwłaszcza tych nadmiernie zestresowanych, może prowadzić do zwiększenia ich lęku.

8. Okazywanie psu miłości – Szanuj jego prywatność

Czasami, aby pokazać psu, jak bardzo go kochamy, musimy dać mu przestrzeń. Urządź mu pokój lub kącik w pokoju, który będzie tylko dla niego; miejsce, gdzie będzie mógł się zrelaksować, gdy poczuje się niespokojny lub zestresowany. Uczyń to miejsce komfortowym, wypełnij je jego ulubionymi rzeczami – zabawkami, łóżkiem, miskami na jedzenie i wodę. Rozumienie mowy ciała i zachowania psa – na przykład, gdy potrzebuje trochę czasu dla siebie – jest kluczowe, jeśli chcesz zbudować i utrzymać silną i trwałą więź ze swoim pupilem.

9. Okazywanie psu miłości – Chodź na spacery

Dodaj naglowek 2024 07 09T111027.561

Każdy spacer to dla Twojego pupila dawka świeżego powietrza i zdrowego ruchu. To jednak nie tylko kwestia zdrowia i kondycji. To także czas spędzany razem, który jest bezcenny dla Waszej więzi. Psy uwielbiają rutynę, więc staraj się, aby codzienne spacery odbywały się o tej samej porze. Te regularne, wspólne wyprawy zwiększą ich zaufanie, komfort i szczęście.

10. Okazywanie psu miłości – Bądź ochroniarzem swojego psa

Często myślimy o psach jako naszych obrońcach; pilnują naszych domów, chronią nas i nasze rodziny. Prawda jest jednak taka, że potrzebują naszej ochrony równie mocno, jeśli nie bardziej. Jesteś jedynym obrońcą swojego psa. Jeśli zbliża się nieznany pies, osłoń swojego pupila. Jeśli Twój pies jest łatwo przestraszony przez ludzi, poproś przyjaciół i rodzinę, aby zachowywali dystans na początku. Jeśli zachoruje, zrób wszystko, aby go pocieszyć. Psy zależą od nas w wielu kwestiach. Bycie tam dla nich i dbanie o ich bezpieczeństwo to najprawdziwsza forma miłości, jaką możesz okazać.

Pamiętajmy, że nasze psy to nie tylko zwierzęta, ale również nasi najlepsi przyjaciele. Okazywanie im miłości w ich własnym języku to klucz do szczęścia i długotrwałej więzi.

Zostaw komentarz