Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Groźny wirus atakuje psy. Zwierzę może stać się agresywne

Groźny wirus atakuje psy. Na wschodzie Polski wykryto nowe ogniska wścieklizny, w tym pierwszy w 2024 roku przypadek zakażenia psa wirusem Lyssavirus. Choroba, znana również jako wścieklizna, to wyjątkowo groźna i w 100% śmiertelna infekcja wirusowa, jeśli nie zostanie odpowiednio wcześnie rozpoznana i leczona.

/

Co to jest Lyssavirus?

Sznaucer 2024 11 20T093755.134
Groźny wirus atakuje psy

Lyssavirus to wirus należący do rodziny Rhabdoviridae, który wywołuje wściekliznę. Choroba ta atakuje ośrodkowy układ nerwowy i prowadzi do poważnych objawów neurologicznych, takich jak zmienione zachowanie, agresja, nadpobudliwość, a w końcu paraliż i śmierć. Najczęściej przenosi się przez ślinę zakażonego zwierzęcia, np. przez ugryzienie. Wścieklizna jest szczególnie niebezpieczna, ponieważ objawy pojawiają się dopiero po czasie inkubacji, co może utrudniać szybkie wdrożenie leczenia.

Sytuacja na Lubelszczyźnie

W 2024 roku w czterech powiatach województwa lubelskiego odnotowano 20 ognisk wścieklizny. Powiaty krasnostawski, zamojski, tomaszowski i hrubieszowski stały się szczególnie narażone na rozprzestrzenianie choroby. Między 13 a 19 listopada wykryto cztery nowe przypadki, w tym pierwszy raz zdiagnozowano wściekliznę u psa w miejscowości Ratyczów.

Dotychczas zakażenie było głównie obserwowane u dzikich zwierząt, takich jak lisy, jenoty czy nietoperze. Odkrycie zakażenia u psa wskazuje na możliwość rozprzestrzenienia się choroby wśród zwierząt domowych.

Wojewódzki Inspektorat Weterynarii apeluje o rozszerzenie obszaru zagrożenia w powiatach biłgorajskim, zamojskim i tomaszowskim, gdzie pojawiły się kolejne ogniska wścieklizny.

Jak rozpoznać chore zwierzę?

Sznaucer 2024 11 20T093829.232
Groźny wirus atakuje psy

Zdrowe dzikie zwierzęta zwykle unikają kontaktu z ludźmi. Jednym z głównych sygnałów wścieklizny u dzikiego zwierzęcia jest brak tego lęku – zakażone osobniki mogą podchodzić do ludzi, a nawet zachowywać się agresywnie. U psów objawy wścieklizny mogą obejmować:

  • nieuzasadnioną agresję,
  • nadmierne ślinienie się,
  • światłowstręt,
  • drgawki,
  • trudności w połykaniu,
  • zmiany w zachowaniu, np. nadmierną apatię lub nieuzasadnioną ekscytację.

Jak chronić swojego psa przed wścieklizną?

Najskuteczniejszym sposobem ochrony jest regularne szczepienie. W Polsce szczepienie przeciwko wściekliźnie jest obowiązkowe dla wszystkich psów powyżej 12. tygodnia życia, a jego brak może skutkować mandatem.

Jeśli Twój pies miał kontakt z dzikim zwierzęciem, które może być nosicielem wścieklizny, należy natychmiast skontaktować się z weterynarzem. W przypadku pokąsania przez zakażone zwierzę, konieczne jest podanie szczepionki oraz immunoglobulin, które mogą zapobiec rozwinięciu się choroby.

Edukacja i działania prewencyjne

Sznaucer 2024 11 20T093731.839
Groźny wirus atakuje psy

Na terenie województwa lubelskiego prowadzone są akcje informacyjne w szkołach, mające na celu uświadomienie mieszkańców o zagrożeniu. Policja i inspekcja weterynaryjna kontrolują również szczepienia zwierząt domowych.

Podsumowanie

Wścieklizna to śmiertelna choroba, która może dotknąć zarówno dzikie zwierzęta, jak i naszych czworonożnych przyjaciół. Regularne szczepienia, unikanie kontaktu z dzikimi zwierzętami i szybka reakcja w przypadku podejrzenia zakażenia to kluczowe działania, które pomogą chronić nasze psy.

Dbajmy o zdrowie swoich pupili, ponieważ tylko odpowiedzialne podejście właścicieli może zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się tej groźnej choroby.