Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Flyball co to jest ? – Psie Sporty

Flyball to wyścig sztafetowy pomiędzy dwoma zespołami, z których każda składa się z czterech psów. Każdy pies musi przeskoczyć cztery płotki, złapać piłkę, naciskając pedał flyball box, a następnie wrócić przez cztery płotki do mety.

Korzyści z Flyball dla psów

  • Flyball to świetny sposób na spalenie energii przez psy. Zawiera wszystkie rzeczy, które psy uwielbiają robić; biegać, skakać, aportować, rywalizować i zadowalać swoich właścicieli.
  • Kolejną cudowną rzeczą w flyballu jest to, że każdy pies może w nim uczestniczyć, niezależnie od rasy, wielkości czy kształtu. Masz większe szanse na wygranie zawodów, jeśli Twój pies ma dużo energii i jest dobrze skoordynowany, ale jeśli robisz to dla czystej zabawy – co jest wartościowym powodem sam w sobie – każdy pies z możliwość pobrania może uczestniczyć.
  • Dla właścicieli psów flyball to świetny sposób na budowanie bliskiej relacji z psem podczas zabawy.
  • Flyball to także świetna okazja do spotkań towarzyskich z innymi właścicielami psów. 
Flyball psy
Każdy pies, który potrafi złapać piłkę, może grać w flyball

Szkolenie psa Flyball 

Jeśli twój pies potrafi aportować i łapać piłkę w pysku, jest idealny do flyballa. Przydadzą się również podstawowe polecenia, takie jak siad, zostań.

Psy muszą być w miarę sprawne, aby grać w flyball. Niektórzy ludzie osiągają to pływając lub jeżdżąc na rowerze ze swoimi psami. W cieplejszych miesiącach Twój pies również musi być przyzwyczajony do biegania w upale. Przeczytaj o  objawach udaru cieplnego i o tym, jak utrzymać psa w chłodzie

Rasy  brachycefaliczne (krótki pysk),  takie jak Bulldog, nie nadają się do tego forsownego sportu ze względu na ich restrykcyjne oddychanie, szczególnie podczas ćwiczeń i gdy jest gorąco. Problemy z oddychaniem są również przesadzone, jeśli psy mają  nadwagę. 

Trening będzie wymagał cierpliwości, wytrwałości, wytrwałości i codziennego zaangażowania, ale wkrótce przekonasz się, że nagrody są tego warte!

Ważnym aspektem flyball są szybkie zwroty typu pływaka, które pies musi wykonać na pudełku na flyball podczas podnoszenia piłki. Opracowano specjalne szkolenie, które pomoże Twojemu psu nauczyć się tego robić.

Trening Flyball
Psy muszą być stosunkowo sprawne, aby grać w flyball, a pływanie to dobry sposób na ich dopasowanie.

Zasady Flyball

Istnieją dwa tory wyścigowe ustawione obok siebie, podzielone przez zestaw świateł wyścigowych, które zapewniają odliczanie do startu. Kiedy ostatnia lampka zaświeci się na zielono, psy są wyłączone! Tory mają długość 15,54 m , a wysokość przeszkody jest o 12 cmi niższa niż wysokość barków najmniejszego psa w drużynie.

Na końcu każdego toru znajduje się pudełko na flyball z piłką tenisową. Pies musi wyzwolić pudełko, wchodząc na sprężynową podkładkę, a następnie wyskoczyć w powietrze, aby złapać wypuszczoną piłkę.

  • Nieodebrane skoki i upuszczone piłki wymagają od psa powtórzenia trasy po zakończeniu trasy przez resztę drużyny.
  • Jeśli pierwszy biegacz przekroczy linię startu zanim zapali się zielone światło, jest to faul.
  • Jak tylko nos pierwszego psa przekroczy linię mety, następny pies może jechać. Jeśli pies zacznie wcześnie, jest to faul.

Pierwsza drużyna, która bezbłędnie przekroczy linię mety przez wszystkie cztery psy, wygrywa.

Konkurs Flyball

Wyścigi Flyball są pogrupowane w dywizje oparte na wynikach, z najszybszymi zespołami umieszczonymi w Dywizji 1 i tak dalej, umożliwiając każdej drużynie uczciwe konkurowanie z zespołami o podobnej prędkości. Psy muszą mieć co najmniej 12 miesięcy, aby rywalizować w flyballu.

Większość zawodów to dwudniowe imprezy weekendowe. Podczas zawodów każda drużyna ma zazwyczaj od 18 do 32 biegów.

Mistrzostwa Europy są obecnie największymi międzynarodowymi mistrzostwami flyball i co roku odbywają się w innym kraju. North American Flyball Championships to największe turnieje, w których w ciągu trzech dni rywalizuje ponad 800 psów.

Rekord świata dla drużyny flyball to nieco ponad 14 sekund (14,182 sekundy). Oznacza to, że każdy pies potrzebował mniej niż cztery sekundy na pokonanie 31,8 m toru, przeskoczenie przez płotki i złapanie piłki podczas włączania flyball box. To niesamowita prędkość!

Niesamowity zespół, który ustanowił ten rekord to Touch N Go ze Stanów Zjednoczonych. Zespół składa się z Slayer, Detail, Action i Custom, rodziny miksów Border Collie-Whippet. Detail, Action i Custom pochodzą z tego samego miotu, podczas gdy Slayer jest ich przyrodnim bratem.

Historia Flyball

Flyball powstał jako sport dla psów w Kalifornii w latach 70. XX wieku, kiedy niektórzy trenerzy psów połączyli wyścigi przez płotki zapachowe z aportowaniem. Herbert Wagner wynalazł pudełko do wystrzeliwania piłki tenisowej dla swojego szalonego psa, który później stał się pudełkiem na muchy. Pierwszy formalny konkurs odbył się w 1981 roku w Stanach Zjednoczonych.

Od tego czasu flyball rozprzestrzenił się na całym świecie, a ponad 16 000 flyball psów zarejestrowanych w Australii, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, RPA, Europie i Wielkiej Brytanii.

Flyball blisko Ciebie

Aby zarejestrować psa do flyball, skontaktuj się ze stowarzyszeniem flyball

 

Zostaw komentarz