Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Jak nauczyć psa aportowania

Jak nauczyć psa aportowania? Nauczanie psa aportowania służy wielu celom. Pozwala na pozytywne zaangażowanie między tobą a twoim zwierzakiem. Możesz łatwo zmęczyć swojego psa bez większego wysiłku z Twojej strony.

Co najważniejsze, daje Twojemu psu możliwość ćwiczenia instynktu, który często jest zakorzeniony w jego DNA. Aportowanie sprawia, że ​​Twój pies czuje się dobrze! Oto prosty przewodnik, który pomoże nauczyć psa aportowania.


Czego potrzebujesz, aby nauczyć psa aportowania?

Będziesz potrzebował czegoś dla swojego psa do aportowania. Piłka to świetna opcja. Jednak niektóre psy wolą zabawkę , która piszczy. Jest to świetne rozwiązanie dla psów, które początkowo wydają się mniej zaangażowane. Aportowanie to świetny czas na zabawę miękkimi, pluszowymi zabawkami, które Twój pies uwielbia. Możesz pozwolić im cieszyć się pluszową zabawką, a następnie odłożyć ją, zanim pies ją zniszczy! Znalezienie odpowiedniej zabawki dla psa może wymagać okresu prób i błędów. Bądź cierpliwy i pozwól swojemu psu odkrywać!

Będziesz także potrzebował smakołyków treningowych . Wybierz coś, czego Twój pies jeszcze nie jadł. W zależności od tego, czy jest bardziej zmotywowany zabawką, czy smakołykiem, możesz potrzebować smakołyków o niskiej wartości. Powinno to wystarczyć, aby dziecko chciało przyjąć smakołyk, ale nie na tyle, aby całkowicie straciło zainteresowanie zabawką i grą. Znalezienie odpowiedniej nagrody jest bardzo ważne, aby nauczyć psa aportowania.

Jeśli Twój pies jest bardziej zmotywowany zabawką, czasami druga zabawka jest lepszym rozwiązaniem niż smakołyk treningowy. Obie zabawki powinny być równie wciągające. Jeśli masz dwie takie same kulki lub frisbee, użyj ich obu! Smycz treningowa, która ma 4-5 metrów lub więcej, przyda się również łatwo rozproszonemu psu.

Jak nauczyć psa aportować?

Zacznij od podekscytowania psa zabawką. Wyciągaj tylko jedną zabawkę na raz. Poruszaj nim, piszcz, odbijaj lub w inny sposób zwab swojego psa. Gdy znajdziesz coś, czego chce twój pies, będziesz wiedział! Będą próbować gryźć, skakać na ciebie, aby to zdobyć, a nawet szczekać.

Gdy znajdziesz ich specjalną zabawkę, spraw, by nad nią pracowały. Możesz położyć je w pozycji siedzącej przed rzuceniem zabawką. Jeśli zabawka ma wystarczająco wysoką wartość, będzie działać jak smakołyk! Gdy usiądą, rzuć zabawką. Zacznij bardzo blisko. Rzuć go tylko kilka cm dalej.

Jeśli Twój pies goni zabawkę, jesteś na dobrej drodze! Kiedy już to zrobią, przywołaj ich z powrotem do siebie bardzo entuzjastycznie.

Jeśli twój pies nie goni za zabawką, możesz potrzebować czegoś innego. Możesz także spróbować nauczyć je, jak to zrobić.

Po pomyślnym podniesieniu zabawki następnym krokiem jest wydanie komendy puść. Możesz użyć „upuść”, „zostaw” lub dowolnego innego terminu, który Ci odpowiada. Jednak ważne jest, aby konsekwentnie używać tego samego polecenia. Kiedy szczeniak przyniesie ci zabawkę, podnieś smakołyk i wydaj komendę. Puszczą swoją zabawkę i dostaną smakołyk.

Ważne jest, abyś dostał zabawkę, zanim skończą smakołyk. Większość psów niemal natychmiast wraca do zabawki. Kiedy zorientują się, że znowu masz zabawkę, połóż je z powrotem na krześle i natychmiast wróć do gry.

Powtórz proces w bardzo bliskiej odległości przez co najmniej dziesięć powtórzeń. Gdy pies zacznie rozumieć grę, możesz rzucić zabawkę dalej.

Jak rozwiązać te potencjalne problemy?

Wiele psów lubi dobrą zabawę w pogoń. Jednak ludzie zwykle tego nie robią. Jeśli twój pies próbuje zamienić zabawę w aportowanie w grę w pogoń, unikaj angażowania się z nim.

To doskonały moment na użycie smyczy szkoleniowej. Przymocuj go do nich przed rzuceniem zabawki. Kiedy twojemu szczeniakowi pojawi się to spojrzenie (wszyscy dobrze o tym wiemy), zawołaj je do siebie i zwiń jak rybę z wędki! Kiedy już do ciebie dotrze, nagradzaj je pochwałą, a nawet smakołykiem. Ten proces pomaga wykonać polecenie wróć, mając jednocześnie możliwość ich nagrodzenia. W końcu zarobią, to całkiem niezła okazja, by przynieść zabawkę z powrotem.

Dodanie pewnej odmiany do aportowania może również zapobiec intrygom pościgu. Spróbuj pobawić się z nimi w przeciąganie, gdy przyniosą zabawkę. Utrzymanie ich zaangażowania jest kluczem.

Jeśli twój pies się rozprasza, nie zniechęcaj się! Nauczenie psa aportowania może być procesem powolnym, ale także bardzo satysfakcjonującym!

Staraj się, aby sesje były krótkie. Szczenięta mogą chcieć bawić się tylko przez pięć minut na raz. Twój pies się nauczy, ale nie ma nic złego w tym, że robi to dla niego przyjemnie. Jeśli okaże się, że po dziesięciu minutach są bardziej zainteresowani węszeniem po podwórku, baw się tylko przez osiem minut. Możesz wydłużyć czas zabawy, gdy będą starsze i bardziej skupione na grze!

Spróbuj rzucić jego zabawkę bliżej siebie. Czasami czas skupienia uwagi psów, a zwłaszcza szczeniąt, jest bardzo krótki. Jeśli piłka jest zbyt daleko, całkowicie zapominają, co robili.

Jeśli okaże się, że smakołyki nie wystarczą, aby utrzymać zainteresowanie szczeniaka, możesz również przynieść inną zabawkę. Jest to szczególnie pomocne, gdy zabawki piszczą lub wydają inne dźwięki. Kiedy twój pies dostanie się do drugiej zabawki, zacznij używać tej, którą masz przy sobie, aby wrócił.

Są dni, kiedy twój pies po prostu nie może bawić się w aportowanie i to jest w porządku! Jeśli wypróbujesz wszystkie te rozwiązania i to się po prostu nie dzieje, nie rób tego na siłę. Zakończ grę i spróbuj ponownie innego dnia. Twój pies nie ma kłopotów, a to nie jest kara. Nadszedł czas, abyście oboje przeszli od tej konkretnej sesji.

Ucząc psa aportowania, można wiele zyskać. Możesz budować wartość w zabawkach. Pomoże ci to nawiązać więź z psem. To bardzo skutecznie je zmęczy. Spędzanie czasu na świeżym powietrzu przynosi nam nawet korzyści, poruszając się. Aportowanie jest bardzo wartościowe i dość proste do nauczenia. Po prostu postępuj zgodnie z tymi wskazówkami, a nauczysz psa aportowania w mgnieniu oka.

Zostaw komentarz