Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Jak psy smakują jedzenie? Czy psy mają smak?


Czy psy mają smak? Tak! Ale możesz się zastanawiać, dlaczego twój pies wydaje się preferować niektóre smaki, a kręci nosem na inne. W tym artykule wyjaśnimy, w jaki sposób Twój pies doświadcza smaków jedzenia, dlaczego może się nudzić karmą dla psów i jak pomóc wybrednemu lordowi :) – wszystko po to, aby pomóc Ci lepiej zrozumieć twojego psa.

Gdybyś stanął łeb w łeb w teście smaku ze swoim psem, wygrałbyś! Ludzie mają średnio 9000 kubków smakowych na języku, podczas gdy przeciętny pies ma tylko około 1700. Ale to nie znaczy, że psy nie mają wyczucia smaku lub nie mają preferencji smakowych. W rzeczywistości psy mogą czuć smaki takie jak słodko, kwaśno, słono, pikantnie i gorzko.

Możesz być zaskoczony, gdy dowiesz się, że oprócz tych pięciu smaków, psie kubki smakowe mogą również smakować wodę. Specjalne kubki smakowe na czubku języka psa reagują na wodę podczas picia i stają się bardziej wrażliwe, gdy jest spragniony. Kiedy „pąki wodne” Twojego psa stają się bardziej wrażliwe, zachęca to do picia większej ilości wody i sprawia, że ​​zaspokajanie pragnienia jest jeszcze bardziej satysfakcjonujące.

Bonus: obejrzyj ten niesamowity film w zwolnionym tempie, na którym język psa chłonie wodę.

Chociaż zdolność psa do odczuwania smaku to tylko ułamek naszych zdolności, jego zmysł węchu odgrywa znacznie większą rolę w tym, jak Twój pies odbiera smak jedzenia. W rzeczywistości zmysł węchu twojego psa jest milion razy silniejszy niż twój. W nosie psa znajduje się około 125 milionów gruczołów czuciowych w porównaniu z 5-10 milionami gruczołów człowieka!

Czy pies może znudzić się jedzeniem?

Możesz zauważyć, że Twój pies wykazuje oznaki zmęczenia pokarmem. Może to wynikać ze smaku karmy Twojego psa lub może być oznaką czegoś więcej.

Wykonaj następujące kroki, aby lepiej zrozumieć zmęczenie pokarmowe Twojego psa:

Sprawdź, czy Twój pies naprawdę doświadcza znudzenia jedzeniem. Czy podchodzi do miski, aby zjeść, ale wychodzi, gdy zobaczy lub powącha jedzenie? Czy próbują wydłubywać jedzenie z miski, jedzą bez przekonania, a potem proszą o coś innego? Czy zachowują się normalnie (i nie wykazują innych objawów choroby)? Jeśli tak, to Twój pies może się nudzić.
Następnie sprawdź jedzenie. Czy się zestarzało? Czy mógł odebrać zapachy z innego miejsca? Jeśli odpowiedź na którekolwiek z tych pytań brzmi tak, wymień jedzenie. Jeśli odpowiedź brzmi „nie”, może nadszedł czas na zmianę.
Wyczyść miskę. Czy miska Twojego psa jest regularnie czyszczona? Jeśli nie, może to spowodować, że Twój pies odrzuci jedzenie.
Jeśli Twój pies ma nagły i ciągły brak apetytu, skontaktuj się z weterynarzem, aby wykluczyć problem zdrowotny.
Jednym z rozwiązań jest zmiana smaków żywności, aby zapewnić pewną różnorodność, ale nadal stopniowo przestawiać się na nową żywność, aby zmniejszyć ryzyko zaburzeń trawienia. Różne smaki mogą być pyszną zmianą w codziennej rutynie Twojego psa.

Nadal masz problemy? Wypróbuj te wskazówki:

Nie dawaj swojemu psu nowej miski karmy od razu po tym, jak odrzuci dotychczasową karmę. Dzięki temu twój pies będzie miał kontrolę nad tym, co je, a nie ty. Zamiast tego wyjmij odrzuconą miskę i odczekaj co najmniej godzinę (lub do następnego posiłku) przed podaniem nowego jedzenia. W międzyczasie unikaj karmienia smakołyków lub resztek ze stołu.
Zwróć uwagę na spożycie wody przez psa, szczególnie w gorące miesiące. Jeśli Twój pies pije dużo wody, może nie chcieć jeść od razu. Spróbuj podać swojemu psu około 20 minut po wypiciu wody przed karmieniem.
Unikaj zbyt częstej zmiany karmy psa. Jeśli jedzenie Twojego psa sprawia mu przyjemność, to świetnie! Dawaj im to, co lubią. W przeciwnym razie nagłe zmiany w diecie mogą spowodować rozstrój żołądka. Aby uzyskać więcej wskazówek dotyczących przestawiania psa na nową karmę,

Co należy zrobić dla wybrednych zjadaczy?

Czasami psy stają się „wybrednymi zjadaczami” nie dlatego, że nagle poczuły niechęć do jedzenia, ale dlatego, że nauczyły się, że tuż za rogiem jest coś jeszcze smaczniejszego. Skrawki i smakołyki ze stołu przez cały czas brzmi jak wymarzona dieta Twojego psa, prawda? Wszyscy chcielibyśmy mieć batonik. Twoim zadaniem jest szkolenie psa, a nie na odwrót! Twój pies z pewnością będzie miał ulubioną przekąskę, ale nie pozwól, aby to decydowało o tym, co jedzą podczas podstawowych posiłków.

Zostaw komentarz